Dikkat! Birçok Kez Bilen 6 Uzman CNBC’ye Konuştu: Bitcoin 2023’te Bu Seviyelerde Olabilir!

Bitcoin (BTC) 2022'de kısır bir döngü içerisinde hareket ederken, CNBC'ye konuşan 6 uzman 2023 fiyat tahminlerini açıkladı. 
14:20
2 Ocak 2023
Okuma Süresi: 3 Dakika

Bitcoin (BTC) 2022’de kısır bir döngü içerisinde hareket ederken, CNBC’ye konuşan 6 uzman 2023 fiyat tahminlerini açıkladı.

Farklı Görüşler..!

2022, kripto paralar için zor bir yıldı. Kripto para piyasasının değerinden 1,3 trilyon dolardan fazla para buhar oldu. Bitcoin ise  %60’tan fazla değer kaybetti. Terra, FTX ve küresel krizleri öngöremeyen uzmanlar, 2022’de Bitcoin için cesur tahminler yapmışlardı.  Dünya çapında faiz oranları artıyor ve bu, hisse senetleri ve Bitcoin gibi riskli varlıklar üzerinde baskı oluşturuyor. Yatırımcılar, şirketin kurucusu Sam Bankman-Fried’in Bahamalar’da tutuklanmasıyla sonuçlanan FTX krizindeki gelişmeleri de yakından izliyor. Önde gelen yatırım uzmanlarından Tim Draper, Bitcoin’in yıl sonuna kadar 250.000 dolar değerinde olacağını tahmin ederek 2022’nin en iyimser tahmini yapmıştı. Milyarder isim daha sonra bu tahmini 2023’ün ortalarına kadar uzattığını söyledi. FTX’in çöküşünden sonra bile, BTC’nin bu seviyeye ulaşacağına inanıyor. Bitcoin‘in bu seviyede işlem görmesi için %1.400 artması gerekir. Uzmana göre, 2024’teki yarılanma kritik bir rol oynayacak. Yarılanma veya halving, madencilere verilen bitcoin ödüllerinin yarıya indirildiği, her dört yılda bir gerçekleşen bir olaydır. Bu, arzı azalttığı için bazı yatırımcılar tarafından Bitcoin fiyatı için olumlu olarak görülüyor. Bir sonraki yarılanmanın 2024’te gerçekleşmesi planlanıyor.

Kripto para borsası Luno’nun kurumsal gelişimden sorumlu başkan yardımcısı Vijay Ayyar, halving’in Bitcoin için tarihsel olarak iyi bir işaret olduğunu vurguladı. Ayyar, CNBC’ye verdiği demeçte, “Önceki ayı piyasalarında, madenci kapitülasyonları genellikle büyük dipleri gösteriyordu. Üretim maliyetleri, Bitcoin’in değerinden daha yüksek hale geliyor, bu nedenle ya makinelerini kapatan çok sayıda madenciniz var. Madenciler ayakta kalmak için daha fazla Bitcoin satmaları gerekiyor. Piyasa, madencilerden gelen satış baskısını dengelediği ettiği bir noktaya ulaşırsa, bir dip dönemi gördüğümüzü varsayabiliriz.” ifadelerini kullandı. İngiliz bankaı Standard Chartered, 5 Aralık tarihli bir araştırma notunda, Bitcoin‘in 5.000 dolara kadar düşebileceğini söyledi. Bu, %70’lik bir düşüş anlamına geliyor.  Bankanın küresel araştırma başkanı Eric Robertsen, Standard Chartered’ın kabus 2023 senaryosunda  Bitcoin ve hisse senetlerinin çakılacağını belirtti.

Önceki Düşüşü Bildi..!

Uzmanlara göre, gittikçe daha fazla kripto para şirketi ve borsa yetersiz likidite krizi yaşıyor. Bu durum daha fazla iflasa ve  yatırımcı güveninde bir çöküşe yol açıyor. Kıdemli yatırımcı Mark Mobius, Bitcoin tahminleri konusunda nispeten başarılı bir 2022 geçirdi. Mayıs ayında, Bitcoin 28.000 doların üzerinde işlem görürken 20.000 dolara düşeceğini doğru tahmin etti. Uzman, Bitcoin’in 2022’de 10.000 dolara düşeceğini söyledi. Bu olmadı. Ancak Mobius, CNBC’ye BTC’nin 2023’te 10.000 dolara düşeceğini iddia etti.

Franklin Templeton Investments’ta adını duyuran yatırımcı, CNBC’ye yaptığı açıklamada, Bitcoin’deki ayı piyasasının yükselen faiz oranlarından ve ABD Merkez Bankası’nın genel sıkı para politikasından kaynaklandığını söyledi. Sussex Üniversitesi’nde finans profesörü olan Carol Alexander, Bitcoin’in 2022’de 10.000 dolara düşeceğini söylemişti. Uzmana göre, FTX krizi gibi yeni bir kaos yaşanmazsa, Bitcoin 2023’ün ilk çeyreğinde 30.000 dolara ve ardından üçüncü veya dördüncü çeyrekte 50.000 dolarıa ulaşabilir. Kripto kredi platformu Nexo’nun CEO’su Antoni Trenchev, BTC’nin 2023’te 100.000 dolara ulaşmasını bekliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar