Dikkat! ABD Dün Gece Bu Programı İzledi! 6 CNN Analistinden Kritik Bitcoin Tahmini Geldi!

Bitcoin (BTC) yerinde saymaya devam ederken, CNN'de görev yapan 6 uzman 2023 tahminlerini paylaştı. 
15:45
3 Ocak 2023
Okuma Süresi: 3 Dakika

Bitcoin (BTC) yerinde saymaya devam ederken, CNN’de görev yapan 6 uzman 2023 tahminlerini paylaştı.

CNN Analistleri, Farklı Görüşler Sundu!

Kripto para piyasası, makroekonomik faktörler ve sektördeki krizler nedeniyle zor bir dönemden geçti. Ancak mevcut karamsar tabloya rağmen, analistler ve bazen de farklı isimler iyimser tahminler yapmaya devam ediyor. Kripto para piyasası, 2022’de adeta kabusu yaşadı. 1 Ocak 2022’de 47.000 doların üzerinde olan Bitcoin, yılı 16.600 seviyesinde kapattı. FTX krizi yangına benzine dökerken, Bitcoin Kasım ayının başından bu yana 20.000 doların altında kaldı. FTX‘in çöküşünün ardından birçok uzman “Peki şimdi kripto para sektörünü kim kurtaracak?” sorusunu yöneltmeye başladı. Sektörün içinde bulunduğu durumdan kurtarılıp kurtarılamayacağı belirsizliğini korurken, domino etkisinin sürebileceği iddia ediliyor.  Ancak CNN’nin politik konularda uzmanlaşmış analisti Alice Stewart, 2023’te Bitcoin’in 103.000 dolara ulaşacağını tahmin etti.

CNN’nin hukuk uzmanı Elliot Williams, BTC‘nin  2023’te 70.000 doları göreceğini tahmin ediyor. CNN’de görev yapan diğer analistler Jill Filipovic ve Allison Hope ise fiyatta bir artış beklemiyorlar. Uzmanlar gelecek yıl Bitcoin’in en yüksek değerinin 12.000 dolar ila 13.000 dolar olacağını düşünüyorlar. Hope, mevcut şartlarda boğa döngüsünün zor olduğuna inanıyor. Önde gelen CNN yazarlarından Raul Reyes ise Bitcoin’in 2023 zirve fiyatının yaklaşık 29.400 olacağını tahmin ederken, Bitcoin’in uzun vadede ivme kazanacağını iddia etti. Diğer bir yazar Frida Ghitis ise BTC’nin 2023’te 36.000 dolara çıkacağını vurguladı.

Risk, Devam Ediyor!

2022 kripto para endüstrisi için sancılı bir yolculuk oldu. Kripto para piyasasının değeri, 2.2 trilyon dolardan 800 milyar doların altına düştü. Bitcoin sene başından beri %65 oranında değer kaybederken,  Ethereum (ETH) ise % 69 düştü. Yüksek enflasyon, altının Bitcoin‘den büyük ölçüde daha iyi performans göstermesine neden oldu. Yıldan yıla getiri açısından, 2022, Bitcoin’in lansmanından bu yana en kötü ikinci yılı oldu. Sektördeki türbülans ve domino etkisi ise devam ediyor.

Korku ve Açgözlülük Endeksi de korku bölgesinde kalmaya devam ediyor. FTX‘in çökmesinden sonra aşırı korku bölgesine düşen endeks, bu süreçte kritik önem teşkil ediyor. Endeks, Kasım ayından beri toparlanma sürecinde.  Yatırım şirketi Syncacy Capital’in kurucu ortağı Daniel Cheung’a göre Bitcoin acımasız bir yıl geçirdi. Uzun vadede işler rayına girebilir ancak toparlanma uzun zaman alacağa benziyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar