Reklam

Destek Direnç Nedir?

Tüm piyasalar ile birlikte kripto para piyasasında da destek ve direnç seviyeleri en çok kullanılan terimler olarak karşımıza çıkıyor.
13:00
2 Ağustos 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Tüm piyasalar ile birlikte kripto para piyasasında da destek ve direnç seviyeleri en çok kullanılan terimler olarak karşımıza çıkıyor. Uzman isimler de aslında bir yatırımcının destek ve direnç seviyeleri hakkında mutlaka bilgi sahibi olması gerektiğini düşünüyor. Destek ve direnç seviyeleri en basit anlamı ile grafiklerde hem aşağı hem yukarı yönlü birer bariyer olarak karşımıza çıkıyor.

Destek – Direnç Nedir?

Destek seviyesi, taleplerde oluşabilecek yoğunluk ya da satın alma baskısının oluşmasının beklendiği seviyeler olarak tanımlanabilir. Bu noktada destek seviyeleri özellikle düşüş trendilerinde sıklıkla takip ediliyor. Çünkü destek seviyelerinin çalışması halinde düşüşün durabileceği düşünülüyor.

Buna ek olarak bir kripto para biriminin fiyatı düştükçe yatırımcıların düşüşü fırsata çevirme hissiyatı ile alım yapma eğiliminde oldukları görülüyor. Bu da grafiklerde bahsi geçen destek seviyelerinin oluşmasını sağlıyor.

Bunun yanında direnç seviyeleri de yukarı yönlü grafiklerde, yatırımcıların satış yaparak kar elde etmek isteyebileceği seviyelerde karşımıza çıkan göstergeler olarak nitelendirilebilir. Direnç seviyelerinin çalışması halinde analistler aşağı yönlü hamlelerin tetiklenebileceğini ifade ediyor.

Dolayısıyla bir kripto para biriminin fiyatı yükselişe geçtiğinde, yatırımcılar hedefledikleri seviyeler geldiğinde satış yapma eğiliminde olur. Eğer bu seviyelerde alım baskısı da oluşmazsa varlığın fiyatında direnç seviyeleri oluşuyor.

Destek ve Dirençte Nasıl İşlem Yapılır?

Bir destek ya da direnç alanı oluştuğunda bu seviyelerin potansiyel giriş ya da çıkış noktaları olduğu düşünülür. Çünkü bir varlığın fiyatı destek ya da direnç noktalarına geldiğinde olası iki hamlenin gelebileceği düşünülüyor: Ya bu fiyat seviyeleri kırılacak ve varlık güncel trendinde devam edecek ya da bu seviyelerde grafikler tersine dönecek.

Bunlara ek olarak analistlere göre destek ve direnç seviyeleri hem teknik göstergelere hem de temel göstergelere bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bu sebeple de yatırımcıların sadece destek ve dirençlere göre işlem açmak yerine trendi takip etmelerinin de önemli olduğu düşünülüyor.

Yatırımcıların teknik modelleri değerlendirirken sadece tek bir modele bağlı kalmamalarının ve temel analiz ile işlemlerini desteklemelerinin önemli olduğunu belirtmekte fayda var.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar