Derin Bir Düzeltme Mi Geliyor?

Ayılar kripto para piyasasına geri mi döndü? Öyleyse ne kadar kalacaklar?
14:00
23 Mayıs 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Piyasa 23 Mayıs sabahına bütün kripto paraların ciddi kayıplar yaşadığı büyük bir düşüşle başladı. Bu aslında genellikle olan bir durum. Bitcoin düşmeye başladığında genellikle altcoin’ler daha fazla düşme eğilimi gösterir. Bu sabah piyasasının yaşadığı da tam olarak bunun bir örneği olarak karşımıza çıkıyor. İlk on kripto para içinde Cardano yaklaşık yüzde dokuzluk düşüşle en çok değer kaybeden kripto para oldu.

İyi Haberler

Bunun yanında yaşanan genel piyasa düzeltmesine karşı olumlu haberler de var. Örneğin, mayıs ayı Bitcoin için oldukça verimli bir ay oldu. 13 Mayıs’ta Chicago Ticaret Borsası (CME), 33.677 sözleşme ve 1.3 milyar dolar Bitcoin işlem hacmiyle rekor kırıldığını belirtti.

Ayrıca Laszlo Hanyecz’in 2010 yılında iki pizza için 10.000 Bitcoin ödediği ve o zamandan beri Bitcoin Pizza Günü olarak kutlanan 22 Mayıs bu sene de dokuzuncu kez kutlandı. Şu anda o iki pizza yaklaşık olarak 80 milyon dolar değerinde…

Teknik Analizler

Geçtiğimiz günlerde 7.000 dolar sınırına kadar düşen Bitcoin daha sonra kendisini toplayarak yeniden 8.200 dolar seviyesine çıkmayı başardı. Ancak gece saatlerinde düşmeye başlayan lider kripto para 7.500 seviyelerine geriledi. Analistlere göre bu düşüş beklenmedik bir düşüş ve muhtemelen yatırımcılar bir düzeltme grafiği çiziyorlar.

Şu anda Bitcoin’in 7.500 dolar destek seviyesi ile 8.000 dolar direnç seviyesi arasında işlem gördüğünü dile getirebiliriz. Bununla beraber her ne kadar işlem hacimleri durgun olsa da analistlere göre RSI göstergesi aşırı satış bölgesine yakın görünüyor.

Piyasa hacmi bakımından ikinci sırada  yer alan Ethereum’a baktığımız zaman da %6’nın üzerinde bir düşüş yaşandığını görüyoruz. Finansal açıdan birçok anlaşmaya imza atan ve belki de küresel transfer işlemlerinde en çok kullanılan altcoin olan Ripple’ın da piyasa düşüşünden nasibini aldığını dile getirebiliriz. XRP bir gecede yaklaşık olarak yüzde 6 değer kaybetti ve yazının yayıma hazırlandığı sırada 0.371 dolar seviyesinden işlem görüyordu.

Piyasanın bugünkü durumuna istinaden bazı analistlerin beklediği gibi eğer derin bir düzeltme dalgası geliyorsa, boğa koşusu bu düzeltmenin ardından başlayabilir mi?

Kaynak: U.today

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar