X


Deneyimsiz Kripto Para Yatırımcılarının En sık Yaptığı 6 Hata

Özellikle kripto para fiyatları yükselişe geçtiğinde yeni yatırımcıların piyasaya girdiği görülüyor ve hatalar yapılıyor. 
13:15
13 Temmuz 2021

Kripto para yatırımları, geleneksel yatırım araçlarına göre nispeten daha yeni bir alan olduğu için özellikle deneyimsiz yatırımcıların sıklıkla bazı hatalar yaptıklarına şahit oluyoruz. Tecrübeli yatırımcılar piyasayı tanırken ve duygularını kontrol edebilirken deneyimsiz yatırımcılar kazanma hırsı ile zaman zaman hatalara düşebiliyor. Peki, bu hatalar nedir?

Yatırım Tavsiyeleri ve Sosyal Medya

Kripto para fiyatlarının artışa geçmesi ile ile birlikte yatırımcı ilgisinin artması da hemen hemen aynı zamanlara denk geliyor. Çünkü fiyatlar arttıkça ve yatırımcılar kazandıkça yeni yatırımcıların da kazanma hırsı artıyor. Ancak bu noktada özellikle piyasada yeniyseniz herkesten yatırım tavsiyesi almaktan kaçınmanız ve sosyal medya fenomenlerinin tavsiyeleri ile adım atmamanız büyük önemi taşıyor.

Peki, bu noktada yeni yatırımcı ne yapmalı?

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Öncelikle tavsiye almaktansa kendi araştırmanızı kendinizin yürütmesi hem riski en aza indirmek açısından hem de sorumluluğu kendinizin alması açısından oldukça önemli. Her uzman ismin önerdiği gibi yeni yatırımcıların öncelikle araştırma yapması ve sonrasında yatırımlara başlaması önem taşıyor.

Ani Düşüşler ve Ani Yükselişler

Son boğa koşusunda da net bir şekilde gördüğümüz gibi yeni yatırımcılar bir kripto para biriminin fiyatı yükseldikten sonra kazanma hırsı ile o varlığa yatırım yapıyor ya da ani düşüşlerde daha fazla kaybetmemek için zararına da olsa elindeki kripto para birimini satıyor.

Burada iki önemli noktaya dikkat etmek gerekiyor:

  • Eğer bir varlığın fiyatı kısa sürede çok büyük bir artış yaşamışsa o varlığa yatırım yapmak mantıklı değildir. Çünkü kısa vadede özellikle deneyimli yatırımcılar ve fiyatı yükselten etkenler piyasada çekileceği için aynı oranda düşüşü de beraberinde getirir.
  • Ani düşüşlerin yaşandığı dönemlerde yapılan satışlar genellikle zarar getirir. Dolayısıyla uzman isimlerin de belirttiği gibi kripto para piyasasında sabırlı olmak çok önemli ve zararına satış yapmaktan kaçınmak gerekiyor.

Huzursuzluk ve Bilinmeyen Varlıklar

Kripto para ekosisteminde yeni olan yatırımcıların genellikle uzun süre işlem yapmayınca huzursuz oldukları görülüyor. Ancak genel olarak bakıldığında kripto para birimlerinin uzun vadede kazandırdığı dikkat çekiyor. Bu sebeple kısa vadeli yatırımlarda eğer kazanç elde edilemediyse huzursuzluğu bir kenara bırakıp uzun vadeli yatırımlara yönelmek doğru bir seçenek olabilir.

Buna ek olarak en başta da bahsettiğimiz gibi yatırımcıların sadece yatırım tavsiyeleri ile bilmedikleri bir varlığa yatırım yapmalarının da zaman zaman kayıplara yol açtığı görülüyor. Dolayısıyla eğer bir yerden ya da birinden bir kripto para biriminin yükseleceği ile ilgili tavsiye alıyorsanız öncelikle bahsi geçen varlığın ne olduğunu öğrenmek önemli bir konu haline geliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar