X


DeFi Sektörü Büyüyor: İşte Nedenleri

DeFi piyasası büyümesine hızla devam ediyor. Peki bu büyümenin nedenleri ne?
17:17
9 Temmuz 2020

Ethereum’un merkezsiz finans (DeFi) piyasası, yeni platformlara olan talep arttıkça büyümeye devam ediyor. DeFi sektörü Mart ayında yaşanan yüzde 60’lık düşüşün ardından çok güçlü bir toparlanma sergiledi. DeFiPulse.com’a göre, DeFi piyasasında kilitlenen toplam değer şu anda 2,13 milyar doları aşıyor.

Mart ayındaki düşüş değerlendirildiğinde, Ethereum fiyatının 100 doların altına gerilemesi DeFi ekosisteminde de büyük çıkışların yaşanmasına sebep olmuştu. Bu düşüşten sonra ETH fiyatı toparlandı ve şu anda 220 dolar ile 250 dolar arasında seyrediyor. Ethereum’la birlikte diğer DeFi token’ları da oldukça iyi fiyat performansları sergiledi ve hatta son zamanlarda rekor üstüne rekor kırıyorlar.

DeFi Neden Büyüyor?

Aslında DeFi piyasasındaki hızlı büyüme, Ethereum tabanlı protokol Compound’un COMP token’ının piyasa sürdüğü Haziran ayında başladı. Platform kullanıcılarını COMP ile teşvik etti ve DeFi hizmetlerine olan talebin artmasına neden oldu. COMP’un fiyatı artmaya başladıkça Compound protokolündeki hizmetlerin verimi de aynı oranda artmaya başladı. Bu da Ethereum DeFi piyasasının kısa sürede adeta patlamasına neden oldu.

Öte yandan kripto para araştırmacısı Jack Purdy, token dağıtmak için Ethereum protokolleri tarafından kullanılan mekanizmanın “inanılmaz derecede etkili” olduğunu dile getirdi. Protokollerin önemli ölçüde verimli olduğunu ifade eden Purdy, “Şu anda DeFi’de verim elde etme fırsatlarıyla her ay yaklaşık 25 milyon dolarlık token dağıtılıyor. Likidite oluşturmak için inanılmaz derecede etkili bir mekanizma olduğu kanıtlandı.” ifadelerini kullandı.

DeFi Benimsenmesi

Özellikle son zamanlarda ortaya çıkan veriler DeFi piyasasının büyük ölçüde benimsendiğini gösteriyor. Çünkü merkezsiz uygulama alanına yeni bir soluk getirdi ve bu ETH gibi güvenilir bir kripto para birimi temelinde yapıldı.

Şu an için uzun vadede DeFi ile ilgili herhangi bir yorum yapılamıyor olsa da günümüzdeki konumunun parlak olduğunu rahatlıkla ifade edilebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.
İlgili Yazılar