X

DeFi Güvenlik Projesi, Cream Finance Hack Olayını Çözdü!

Lossless çalınan varlıkların 5.152 Ethereum (ETH) kadarını kurtardı.
22:22
4 Ekim 2021

Ağustos ayında meydana gelen saldırıda 19 milyon dolara yakın kripto para çalınmıştı. Merkezi olmayan finans projeleri için (DeFi) güvenlik hizmeti sunan Lossless çalınan varlıkların 5.152 Ethereum (ETH) kadarını kurtardı. Ayrıca platformda yeni saldırıların yaşanmaması için de Cream Finance’a siber güvenlik desteği sağlanacak.

Kayıplar Kurtarıldı

Siber güvenlik şirketi bugün yaptığı paylaşımda Pascal Caversaccio tarafından Cream Finance projesine yardım edildiğini doğruladı. Ağustos ayında yapılan saldırıda toplam 19 milyon dolar değerinde ETH ve AMP token çalınmıştı. DeFi projesi o dönem yaptığı açıklamada tüm zararın şirket tarafından karşılanacağını söylemişti.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Lossless tarafından yapılan açıklamada çalınan varlıkların güvenlik şirketinin kapsamlı bağlantıları sayesinde kurtarıldığı duyuruldu.

Lossless‘ın baş iş geliştirme sorumlusu Dominykas A. van Otterlo, kurtarma süreci hakkında yorumda bulundu:

“Bilgisayar korsanını manuel olarak bulmayı ve çalınan fonları CREAM Finance için almayı başardık. Bunun bir tür siber dedektiflik işi olduğunu söyleyebilirsiniz. Evet kolay bir iş değil, hackerların izini sürmek zaman alıyor”.

DeFi odaklı siber güvenlik şirketi bu tarz saldırıları önlemek için yeni bir araç geliştiriyor.

DeFi ve Hack Olayları

Bu yıl ciddi sayıda DeFi hack olayına şahit olduk. Birçok projenin deneyimsiz geliştiricilerle hizmet vermeye başlaması ve DeFi popülerliğinden pay almak için acele etmesi bazı zafiyetler doğurdu. Birçok proje zararları telafi edemedi.

Ancak bu sorunlara daha profesyonel şekilde yaklaşmanın da zamanı geldi. Bu yüzden blockchain odaklı siber güvenlik oluşumları popüler hale geliyor. Lossless bu alanda ilklerden oldu ve kurtardığı varlıkların yarısı kendilerine ödül olarak verildi.

Birçok global markanın izlediği yolu takip etmeye başlayan DeFi projeleri de “hata bul ödülü kap” (bug bounty) etkinlikleri düzenlemeye başladı. Belt Finance bunu uyguladı ve kısa süre önce Alexander Schlindwein buradan 1,05 milyon dolar ödül aldı. Daha fazla DeFi projesinin beyaz şapkalı hackerlardan destek alması DeFi ekosistemini daha güvenli hale getirebilir.

Son büyük DeFi saldırısına Poly Network maruz kalmış ve 600 milyon dolar değerinde kripto para beyaz şapkalı bir hackerın eline geçmişti. Sonrasında saldırgan iyi niyet göstergesi olarak tüm varlıkları iade etti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar