X


DeFi Coinleri Yeniden Rekora Gidiyor: Ünlü Ekonomist Uyardı

DeFi projeleri yeniden yükselişe geçti.
15:23
17 Kasım 2020

Lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) fiyat artışı sürerken ilk hareketlenenler yüksek hacimli altcoinler değil, direkt olarak eylül ayının çok kaybeden DeFi coinleri oldu. YFI, AAVE, UNI, COMP ve SNX gibi önde gelen DeFi projelerinin Bitcoin’in yükselişi ile hareketlendiği görülüyor.

DeFi Projeleri Şahlandı

Son 24 saat içerisinde AAVE’nin %12, YFI’nin %15, SUSHI’nin %12, RSR’nin %13, NXM’in %11, CRV’nin %15, KAVA’nın %18, HNT’nin %19, BNT’nin %12, TRB’nin %21, BZRX’in %28 ve YFL’nin ise %17 arttığı görülüyor. Bunların ortak noktası ise hepsinin DeFi projesi olması ve eylül ayının başındean sonuna kadar çok fazla değer kaybetmeleri.

Şimdi ise DeFi projelerinin hareketlendiği ve BTC/USD işlem çiftinin 16.600 dolar seviyelerinde konsolidasyon yaşarken yükselişe geçtiği görülüyor. Ancak ünlü ekonomist ve Bitcoin düşmanı Nouriel Roubini, yatırımcıları DeFi projelerine karşı sert bir şekilde uyardı. Amerikalı ekonomist Roubini, merkeziyetsiz finans uygulamalarının amacını sorgulayıp bunların hiçbir işe yaramayan boş projeler olduğunu ima etti.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

defi

Roubini Uyardı: İçi Boş Projeler

Bunu işe yaramaz “vaporware” olarak tanıtan Roubini, aslında teknoloji sektöründen olanların anlayacağı bir terim kullandı. Vaporware özellikle bilgisayar endüstrisinde tanıtılan ve hiçbir zaman gerçekleştirilmeyen ancak resmi olarak da iptal edilmemiş yazılım veya donanım olarak biliniyor. Yani bunu tanıtılıp boş umutlar vaat eden ancak hiç gerçekleşmeyecek gelişmeler olarak tanımlayabiliriz.

Roubini de konu hakkında yaptığı açıklamada çok daha büyük ve uygun finans sektörü odaklı çözümlerin, DeFi olarak bilinen merkeziyetsiz finans çözümlerine olan ihtiyacı ortadan kaldırdığını vurguladı. Ancak bu ifade birçok açıdan yanlış gibi gözüküyor. Dünyanın birçok yerinde bankacılık hizmetlerine ulaşamayan milyonların hatta milyarların olduğu bilinmekte.

DeFi Sektörünün Yükselişi Sürecek mi?

DeFi ise bankacılık uygulamalarına ulaşamayan veya bunları tercih etmeyen insanların yardımına koşan bir alternatif olarak ifade edilebilir. 2020 yılındaki fiyat artışı ile neredeyse bütün dünyanın ilgisini üzerine çeken DeFi uygulamaları, Eylül ayında sert düşerek yatırımcılarda paniğe yol açtı. Birçok kişi bunun da ICO patlaması gibi bir anda parlayıp söneceğini düşünürken şimdi görülen yükseliş aslında tam tersi bir duruma işaret etmekte.

Özellikle YFI, UNI, AAVE ve COMP gibi sektörün temel kripto paraları önümüzdeki günlerde yeni rekorlar kırabilir gibi gözüküyor. Tabii ki DeFi projelerinin hacklenme haberleri, bu ralliyi biraz yavaşlatabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar