reklamı kapat

Compound, MakerDAO’yu Geçerek Birinciliği Yakaladı!

Compound, MakerDAO'yu geçmeyi başardı.
15:21
21 Haziran 2020

Bir zamanlar pek bilinmeyen bir DeFi protokolü iken kısa sürede en büyük DeFi protokolü haline gelen Compound (COMP), piyasaya giriş yapmasından beri 10 katın üzerinde artış yakaladı. Compound’ın şimdi lider DeFi protokolü MakerDAO’yu bile geçmesi ise rekabetin çok daha fazla artmasına neden oldu. Peki COMP nasıl bu kadar artış yakaladı?

Geçtiğimiz hafta 93 milyon dolarlık toplam piyasa değerine sahip olan COMP protokolünde bu hafta itibariyle kilitli olan kripto paraların toplam değeri ise 533 milyon doların üstüne çıktı. DeFi sektörünün hayata geçirilmesinden beri MakerDAO’nun ilk defa geçildiği ve birinciliği kaptırdığı görüldü.

MakerDAO Liderliği Kaybetti

Compound ekosisteminde kilitli olan kripto paraların 533 milyon dolar seviyesine çıktığı tarihlerde Maker ekosisteminde kilitli olan kripto paraların değeri ise 482 milyon dolardı. DeFi ekosisteminin katılımcılarının kredi alma konusunda MakerDAO yerine Compound’ı tercih etmelerinin en büyük sebeplerinden birisi ise Coinbase Pro oldu.

Coinbase Pro tarafından listelenen COMP dakikalar içerisinde değerini neredeyse ikiye katladı. COMP bir ay süre içerisinde ise %900 artış elde etti. Coinbase Pro’nun COMP listelemesi büyük bir sürpriz olsa da ayın başından beri görülen bu FOMO beklentileri arttırmıştı. Aslında Compound’ın böylesine ciddi bir ilgi görmesi, DeFi ekosisteminin de artık olgunluk dönemine eriştiğini göstermekte.

DeFi ekosisteminin büyümesi ve olgunluk dönemine erişmesi en çok en büyük ikinci kripto para Ethereum’a yarayabilir ve ETH fiyatı bununla beraber rekor kırabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.