reklamı kapat

CoinMarketCap Güney Kore Borsalarını Listesinden Çıkardı

10 Ocak 2018
  • Ömer UçarÖmer Uçar
Oldukça yaygın bir şekilde kullanılan fiyat izleme platformu CoinMarketCap geçtiğimiz günlerde, özellikle altcoin ripple’ı (XRP) etkileyerek genel piyasada dengesizlik oluşturdukları gerekçesiyle Güney Kore merkezli bazı borsaları listesinden çıkardı.

Çıkarılan borsalar arasında işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük ikinci borsası olan Bithumb’ın yanı sıra Coinone ve Korbit gibi borsalar da bulunuyor.

Çok sayıda küresel borsadan aldığı verileri kripto paralara yönelik ortalama fiyatlar oluşturmak için kullanan websitesi CoinMarketCap, bu pazartesi Güney Kore merkezli borsaları platformundan çıkarma kararı ile ilgili bir tweet yayınladı. Bu tweete göre Güney Kore merkezli borsaların platformdan çıkarılmalarının sebebi “fiyat bağlamında diğer dünya ülkeleriyle aşırı farklılık göstermeleri ve kısıtlı arbitraj fırsatları sunmaları” şeklinde ifade edildi.

Ripple etkisi


CoinMarketCap tarafından alınan bu kararı, ripple fiyatlarında yaşanan büyük bir düşüş takip etti. Fiyat izleme platformunun Güney Kore borsalarını çıkardığı gün ripple’nin piyasa değeri, 20 milyar doların üzerinde değer kaybetti. XRP fiyatları ise neredeyse %30’luk bir düşüş yaşadı. Buna göre ethereum yeniden piyasa değeri en yüksek ikinci kripto para konumuna gelmiş oldu.

Ripple özellikle Güney Kore borsalarında yüksek bir hacimde işlem görüyor. Bilindiği üzere bu gerçek geçtiğimiz haftalarda ethereum’u şimdiki tahtından etmiş ve ripple’ı piyasadaki en değerli ikinci kripto para haline getirmişti.
Güney Kore merkezli borsalarda ripple’ın işlem gördüğü fiyat, dünyadaki diğer borsalardaki ripple fiyatından bir dolar kadar fazla. CoinMarketCap’in Güney Koreli borsaları listelerinden çıkarmasının nedeni de tam olarak bu.

Ripple piyasaları

Coinbase’in ripple’ı ekleyeceği söylentilerinin ardından borsa yetkilileri haberlerin doğru olmadığını açıklamışlardı. Bu gelişmeler sonucunda ripple’ın fiyatında dalgalanmalar yaşanmıştı. CoinMarketCap’in aldığı bu kararın ardından ripple fiyatları hızlı ve şiddetli bir düşüş yaşadı ve yalnızca altı dakikada %16 değer kaybetti.

Ripple çizelgeleri

CoinMarketCap tarafından gerçekleştirilen bu hamlenin sonucunda XRP, 0.60 dolarlık bir gerileme yaşadı ancak benzer hizmetleri veren LiveCoinWatch gibi siteler büyük Kore borsalarını halen listelerinde bulunduruyorlar.
Kullanıcılar Twitter üzerinden; CoinMarketCap’in aldığı karar hakkında gerektiği şekilde uyarı yapmadığını ve panik satışına neden olarak piyasanın değerini düşürdüğünü belirterek, şikayetlerini dile getirdiler.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.