reklamı kapat
  • BTC  :  39.561,37 ₺
  • ETH  :  3.469,96 ₺
  • BCH  :  5.589,39 ₺
  • XRP  :  4,23 ₺
  • BTC 39.561,37 ₺
  • ETH 3.469,96 ₺
  • BCH 5.589,39 ₺

Coinbase CEO: Dijital Paralar İleride Rezerv Para Olacak

29 Mayıs 2017
  • 8 okunma
  • Serhat AntSerhat Ant

25 Mayıs’ta New York’ta Token Summit isimli bir etkinlik düzenlendi. Etkinlik katılımcılarından Coinbase CEO’su Brian Armstrong bitcoin gibi dijital paraların dolar vb. rezerv paraların yerini alabileceğini kaydetti.

2017 yılıyla birlikte finans çevreleri bitcoin’in şahlanışına tanıklık etti. Yıl başından itibaren 900 dolar seviyelerinden 2400’leri gören bitcoin yüzde 375’lik bir artış gösterdi. Analistlere göre yükselişin sebebi bitcoin’in yatırımcılarca “güvenli liman ve dijital altın” olarak görülmesi ve bu yönde gelişen küresel bilinçlenme.

Çoğu bireysel ve kurumsal yatırımcı bitcoin’i merkezsiz yapısı ve bağımsız ağı sebebiyle güvenli liman olarak görüyor. P2P bitcoin ağında kullanıcılar aracı kurumlar ve üçüncü kişilere gerek duymadan para gönderip alabiliyorlar. Bitcoin’in temsil ettiği finansal bağımsızlık, dijital paranın analistler ve yatırımcılarca günümüzün bankacılık ve finansal sistemine bir alternatif olarak görülmesine yol açıyor.

ABC News’in haberinin ardından Avustralya’nın milli haber ajansında da analistler bitcoin’i tartıştı. Tartışmanın genelinde bitcoin’in uzun vadede ABD dolarının yerini alma potansiyeli olduğu vurgulandı. Coinbase CEO’su Brian Armstrong ise New York’taki zirvede yaptığı konuşmada bitcoin’in ve diğer kripto paraların gelecekte büyük ihtimalle küresel finansta rezerv parası hâline geleceğini kaydetti.

Sayıları artan blockchain uygulamaları

Yatırım firması Union Square Ventures kurucusu Fred Wilson ise kripto paraların ve blockchain’in yakın gelecekte çok daha fazla benimseneceğine dikkat çekti. Wilson 2013’ten beri desteklediği bitcoin’e dair de optimist bir tutum takınıyor: “Ölçeklendirme sorununun çözüme kavuşmasıyla piyasa daha da büyüyecek.”

Wilson ve Armstrong başta olmak üzere birçok yatırımcı altcoin’lerin elde ettiği başarının da hakkını veriyor. Ether, Monero ve Litecoin gibi kripto paraların anonimlik, esneklik ve işlevsellik gibi getirileri sayesinde bitcoin’i tamamladığı düşünülüyor.

Bitcoin’in rezerv para birimi olabilmesi için önce bazı sorunları çözmesi gerekecek: ölçeklendirme, iki katmanlı çözümlerin uygulanması, para transferlerindeki masraf ve onay hızı. Yatırımcılara göre bitcoin bu sorunları aşar ve piyasa hacmi ile kullanıcı sayısı doğrultusunda evrimini başarılı bir şekilde gerçekleştirirse ileride yeni bir rezerv para olabilir.

Kaynak: Cointelegraph

loading...