X

Çin’in İzleri Siliniyor: Bitcoin Hash Oranları Yükseliyor!

Çin’in Bitcoin (BTC) madencilik faaliyetlerini yasaklamasından beş ay sonra hash oranları eski seviyelerine geri dönüyor. 
14:20
28 Ekim 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Çin’in kripto para madenciliğini yasaklamasının ardından Bitcoin (BTC) hash oranında yüzde 50 düşüş görmüştü. Ancak elde edilen son bilgilere göre bu durumun tüm izleri silinmiş gibi görünüyor. En son tahminlere göre ağ hash oranı, Çin’in Bitcoin madencilik faaliyetlerini yasaklamasından hemen önceki seviyeleri olan Mayıs ayındaki seviyelere geri döndü.

Çin’in İzleri Silindi

Bitcoin tarihindeki en büyük göçün başlamasından beş ay sonra, ağ temelleri büyük bir geri dönüş gerçekleştirdi. Madencilerin yerlerinin değişmesi ve faaliyetlerin yeniden başlamasıyla yükselişler ile gelen hash oranındaki ve ağ zorluğundaki iyileşme artık ufuk açıcı bir noktaya yaklaşıyor.

Kesin terimlerle ölçmek imkansız olsa da hash oranı, birkaç ay önceki en alt seviyesinden ikiye katlanarak, tüm Çin fiyaskosunun izlerini silmiş gibi görünüyor. Benzer şekilde, madencilik zorluğunun da önümüzdeki hafta %5.7 artması bekleniyor.

Bunlara ek olarak yatırım firması Capriole’nin kurucusu Charles Edwards konuyla ilgili yorumlarda, “Hash oranı, tarihte sadece 6 gün daha bugünden daha yüksek oldu. Ağ güvenliğinde tüm zamanların yeni rekorlarını kırıyoruz. Bu inanılmaz bir şey.” sözlerini kullandı.

Bu noktada yapılan bazı açıklamalarda, Çin’in önümüzdeki zamanlarda kararından pişman olabileceği de ifade ediliyor.

Trendler Tersine Dönebilir Mi?

Bu duruma ek olarak diğer bazı veri analizleri, mevcut Bitcoin fiyat hareketinin sürdürülebilirliğini sorguluyor. Bitcoin’in 58.000 dolara düşmesinden sonra madenci maliyetlerini gösteren rakamlar potansiyel bir yerel zirveye ulaşılmış olabileceğini gösteriyor.

Dolayısıyla madencileri maliyetlerini karşılamak için satış yapmaya başlaması piyasada bir satış baskısının oluşmasına sebep olabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar