Çin’in En Büyük Ödeme Firmaları da Kendi Kripto Parasını Çıkartacak Mı?

Çin'in lider ödeme firmaları yakın zamanda kendi kripto paralarını piyasaya sürebilir mi?
12:00
20 Haziran 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından birisi olan Facebook yaklaşık bir senedir gizli gizli geliştirdiği kripto para projesini sonunda 18 Haziran tarihinde açıkladı ve Libra isimli bu stablecoin bütün kripto para sektöründe konuşulmaya başlandı. Facebook’un Libra projesi hakkındaki detayları buradan öğrenebilirsiniz.

Alibaba ve Tencent Çekimser

 Facebook’un böyle bir girişim yapması Amazon, Google ve Apple gibi diğer devlerin yanı sıra Çin’in ödeme devlerinin de kendi kripto para birimlerini piyasaya sürüp süremeyecekleri ihtimalini akla getirdi. Çin’in internet devlerinden birisi olan ve aynı zamanda ödeme uygulaması WeChat‘in de ana firması konumundaki Tencent‘in CEO’su Pony Ma Çarşamba günü yaptığı açıklamalarda regülatörlerin duruşlarının Facebook’un Libra girişiminin başarısını belirleyecek ana kriter olduğunu vurguladı.

”Facebook’un teknolojisi zaten yeterince olgun bu sebeple bunu uygulamak zor değil. Şimdi durum tamamıyla projenin regülasyonlarla ilgili onay alıp alamamasına bağlı.”

Ma’nın yukarıdaki açıklamaları WeChat içerisindeki bir konuşmada ekran görüntüsü olarak internete sızdırıldı ve Tencent firması da bunun doğruluğunu onayladı. Ma bunun yanı sıra 2018 yılının Mart ayında firmanın kripto para birimlerine bakışını temsilen şu sözleri ifade etmişti:

”Blockchain teknolojisinin büyüklüğü aslında bunun nasıl kullanıldığına bağlı. İlk dijital para arzı yapmak veya dijital para piyasaya sürmek hala çok fazla riske sahip. Tencent ne bir kripto para piyasaya sürecek, ne de birisine dahil olacak.”

Bunun yanı sıra e-ticaret devi Alibaba‘nın ödemelerle ilgili iştiraki Ant Financial‘ın CEO’su Eric Jing de geçtiğimiz yıl ”gerçek bir değere sahip olmayan kripto paralardan” uzak duracağını vurgulamıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar