X


Çin’in Dijital Parasının Piyasaya Çıkış Tarihi Belli Oldu Mu?

Çin'in dijital para biriminin piyasaya çıkış tarihi açıklanmadı.
08:01
6 Ocak 2020
Okuma Süresi: 2 Dakika

Özellikle Facebook‘un Libra‘sının tanıtılması ile beraber birçok merkez bankası kendi dijital para birimini geliştirme hususuna hız verdi. Geçtiğimiz yıllardan beri kendi dijital parası konusunda geliştirmelere imza atan Çin ise, bu projenin sonlarına gelindiğini açıklandı.

Dijital parası hakkında çok fazla açıklamada bulunan ve bunun Libra ile Bitcoin‘den farklı, daha üstün olacağını vurgulayan Çinli yetkililer, piyasaya çıkış tarihi konusunda ise belirsiz açıklamalarda bulunuyorlar. Geçtiğimiz Pazar günü gerçekleştirilen bir konferansta konuşan Çin Merkez Bankası yetkilileri, 2020 yılında da dijital para birimi araştırma ve geliştirme sürecine devam edileceğini açıkladı.

Çin’in Elini Hızlı Tutması Gerekiyor

Daha önce Forbes tarafından aktarılan bir haberde, Çin’in dijital para biriminin 11 Kasım 2019 tarihinde piyasaya sürülebileceği belirtilmişti ancak bu gerçekleşmedi. Daha önce İsveç, Tunus ve Venezuela gibi ülkeler kendi dijital para birimlerini piyasaya sürdü ve bu durum Çin’in elini hızlandırması gerektiğini gösteriyor. 2019 yılının son aylarında yapılan başka bir açıklamada merkez bankası destekli dijital para biriminin 2020 yılının ilk yarısında piyasaya sürülebileceği belirtilmişti.

Pazar günü yapılan konferansta ise tarih konusunda gelen sorular yanıtsız bırakıldı ve bunun hala belirsiz olduğu ortaya çıktı. Bunun yanı sıra birçok uzman 2020 yılının stablecoin’lerin yılı olacağını savunuyor ve bu durum merkez bankası destekli dijital paraları da kapsıyor. Çin’in kendi parasını 2020 yılında piyasaya sürmesi, ciddi bir ilgiyi beraberinde getirebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar