X

Çin’in Bitcoin Yasakları Diğer Ülkeler İçin Büyük Bir Fırsat Olabilir Mi?

Çin’in Bitcoin (BTC) konusundaki yasaklarının diğer büyük ülkeler için çeşitli büyük fırsatlar sunabileceği düşünülüyor.
12:52
25 Eylül 2021

Çin dün yaptığı açıklama ile bir kez daha Bitcoin’i yasakladı. Yapılan açıklamalara göre artık ülkede geleneksel para birimleri ile kripto para birimleri arasında yapılan tüm işlemler yasadışı. Peki, diğer ülkeler Çin’in bu adımına nasıl tepki verdi?

Çin’in Yasakları Bir Fırsat Olabilir

Ülkelerden yapılan açıklamalara bakıldığında Çin’in Bitcoin ile ilgili yasaklarının diğer ülkeler için bir fırsat olabileceği ifade ediliyor. Çin, dijital yuan çalışmaları dışında kripto para birimlerine karşı engelleyici bir tavır takınırken bazı ülkeler bu durumun kendileri için fırsat olabileceğini ifade ediyor.

Örneğin; Amerikalı senatör Pat Toomey son haberlerin ardından yaptığı açıklamada, Çin’in engelleyici politikalarının Amerika için bir fırsat yarattığını dile getirdi. Toomey’nin açıklamalarına göre bu engelleme hamleleri Çin ekonomisinin temellerinin zayıf olduğunu gösteriyor. Dolayısıyla Toomey’e göre Amerika ekonomisinin temelleri oldukça güçlü ve bu sebeple oluşan fırsat değerlendirilmeli.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Öte yandan CrossTower’ın kurucusu Kapil Rathi’ye göre Hindistan, Çin’in kripto endüstrisi üzerindeki baskısından yararlanmak için büyük bir fırsata sahip. Rathi konuyla ilgili olarak, “Çin’in bu tür yenilikleri ve ilerlemeyi engellemesi Hindistan’ın yararınadır ve ülke şimdi bu yeni teknolojiyi kollarını açarak kucaklamalıdır. Kripto, Hindistan’ı bu yeni teknolojide küresel bir lider yapabilir” sözlerini kullandı.

Kripto Lideri Olma Yarışı

Çin her ne kadar kripto paraları engellese de dünyada birçok ülke kripto para yarışında ipi göğüslemek istiyor. Bu sebeple Çin’in engelleyici tavrının birçok ülke için çeşitli fırsatlar sunduğu düşünülüyor.

Ancak bu noktada hala kriptolar konusunda endişelerin olduğunu ve henüz El Salvador dışında net adımların atılmadığını belirtmek gerekiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar