X


Çin’den Yeni Uyarı: Şirketler Kripto Para İşi Yapmamalı!

Pekin merkezli finansal regülatörler kripto para uyarılarını sertleştirdi.
14:00
27 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Çin’in başkenti Pekin içerisindeki birkaç yerel otorite, kripto para birimlerine yönelik yeni bir risk uyarısında bulundu.

Çin’in Kripto Para Yasağı Sürüyor

Pekin Yerel Finansal Gözlem ve Yönetim Bürosu, Çin Merkez Bankası İşletme Yönetim Departmanı, Pekin Bankacılık ve Sigorta Regülasyon Bürosu ile Pekin Menkul Kımyet Bürosu bir araya gelerek kripto para birimlerinin zararlarına karşı halkı uyardı. The Block kaynağının aktardığı habere göre, vurgulanan ortak nokta ise kripto paralarla ilgili hizmet verilmemesi oldu.

Çin içerisindeki blokcchain teknolojisinin yakın zamanda büyük bir tanıtım malzemesi haline gelmesine değinen Çinli yetkililer, kripto para alım satım işlemlerinin de bu sayede yeniden artış yaşadığını belirtti. Bazı platformların 2017 yılında çıkartılan bazı kanunları ”ciddi şekilde ihlal ettiğini” ifade eden Çinli regülatörler, ilk dijital para arzlarına ve yerel borsaların kripto para hizmeti sunamamasına yönelik bir mesaj vermiş oldu.

Çin içerisindeki firmaların hiçbir şekilde kripto para projesi veya platformu reklamı yapamayacağının altını bir kere daha çizen regülatörler, bunların kripto para alım satım işi yapamayacağını ve son olarak kripto paralarla ilgili hiçbir hizmet sunamayacaklarını ifade etti. Vatandaşları da uyaran ve dolandırılmamak için mantıklı hareket etmeleri gerektiğini belirten yetkililer, herhangi bir kanun veya yasa ihlalinde ise aynı yaptırımların onlara da uygulanacağını belirtti.

Çin, kripto para firmalarını sert şekilde uyarsa da, bu haberden de okunabileceği üzere kendi dijital parasını geliştirmeye son hız devam ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar