X


Çin’den Yeni Kripto Para Yasağı! Çin’in Yeni Kısıtlayıcı Adımı Kripto Paraları Nasıl Etkiledi?

Çin Halk Bankası (PBOC), ülkedeki birkaç büyük banka ve ödeme sağlayıcı firmalar ile görüştü.
14:36
21 Haziran 2021

Çin Halk Bankası (PBOC), ülkedeki birkaç büyük banka ve ödeme sağlayıcı firmalar ile görüştü. PBOC, kripto para sektörü ile ilişiği bulunan işletmelerin operasyonlarını durdurması talimatında bulundu.

Çin Kısıtlayıcı Politikasını Sürdürüyor

Kripto para piyasası düşüş trendinde seyrederken bir kötü haber de Çin’den geldi. Çin Halk Bankası, kripto para sektörü ile ilişiği bulunan firmalara hizmetlerini durdurmasını önerdi. Çinli gazeteci Colin Wu’nun aktardığı bilgilere göre, PBOC tarafından yayınlanan yeni bildirinin ülkedeki en büyük beş bankayı kapsadığı belirtildi. PBOC’nin bildirisinde yer alan önemli kurumlar şu şekilde: Çin Endüstri ve Ticaret Bankası, Çin Endüstri Bankası, Çin Tarım Bankası, Çin İnşaat Bankası, Çin Posta Tasarruf Bankası, ICBC ve Alipay.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Çin Halk Bankası; kripto para birimlerinin finansal ve ekonomik sistemi bozduğunu ve yasa dışı fon transferleri, kara para aklama ve diğer yasa dışı operasyonların riskini artığını ileri sürdü.

Son gelişmelere göre Çin Halk Bankası üst düzey yetkilileri kripto para birimlerin Çinli insanların güvenliğini tehlikeye attığına inanıyor. Çin merkezli kripto şirketlerinin KYC prosedürleri sıkı bir şekilde kontrol altındayken kripto para alım satımı yapan firmaların birçok hizmeti yasaklandı. Çin’in bu hamlesi yalnızca belirtilen bankaları değil ülke sınırları içerisindeki tüm bankaları kapsıyor.

Çin’in Kripto Yasağı Piyasayı Nasıl Etkiler?

Kripto para piyasası yeni haftaya kırmızı bir tabloyla giriş yaparken, Çin’in kısıtlayıcı adımları düşüşe ivme kazandırıyor. Lider kripto para Bitcoin (BTC), bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 32.000 dolar seviyelerinde dalgalı bir seyir izliyor. Tüm kripto paralar kırmızıya bürünürken kayıplar büyüyor. Ancak son dönemlerde yasak ve kısıtlayıcı haberlerin artışı, Bitcoin fiyatını aşağıya çekerken piyasanın olgunlaşmasını gelişmesini de sağlıyor. Bitcoin ve kripto paralar ile ilgili gelişmelerin dünya gündemine oturması, sektörün benimsenmesine ve geniş kitlelere yayılmasını sağlıyor.

Uzmanlar, kısa vadede 30.000 doların altına sarkan bir senaryo beklemezken, önümüzdeki seansların dikkatle takip edilmesi çağrısında bulundu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar