reklamı kapat

Çin’den Kripto Para Piyasasına Büyük Darbe

Çin kripto para piyasasına büyük bir darbe vurmaya hazırlanıyor.
17:00
9 Nisan 2019

Çin Ulusal Gelişim ve Reform Komisyonu NDRC kripto para piyasasına büyük bir darbe vurabilir. Çin’in makroekonomi politikalarına yön veren devlet ajansı, Cointelegraph’ın haberine göre ülkedeki kripto para madenciliğini tamamen yasaklamayı düşünüyor.

NDRC Listesi

NDRC yasaklamayı/azaltmayı amaçladığı 450’nin üzerinde endüstriyel faaliyetten oluşan taslağına kripto para madenciliğini ekledi. Söz konusu listede ilgili kanun ve düzenlemeleri ihlal ettiği, güvenlik tehlikesi doğurduğu veya ekolojik olmadığı düşünülen faaliyetlere yer veriliyor.

Taslak listesi vatandaşların yorumlarına açıldı ve kripto para madencilik faaliyetlerinin piyasadan silinmesi için kesin bir hedef tarif belirlenmedi, bunun yerine derhal yürürlüğe girmek üzere sektörün aşama aşama devre dışı bırakılması şart koşuldu.

Çinli bir gazeteye göre NDRC’nin taslak listesi, ülkenin kripto para sektörüne yönelik endüstri politikası tutumunu açık bir şekilde yansıtıyor. Çinli vatandaşlar 7 Mayıs’a kadar taslağa dair fikir beyanında bulunabilir.

Çin ve Kripto

Çin özellikle geçmişte kripto para sektörüne büyük darbeler vurdu. Çin Halk Bankası PBoC Eylül 2017’de tarihi bir karar vererek ICO’ları yasakladığından beri Çin hükümeti ülkedeki kripto para faaliyetlerini azaltmak için birçok adım attı.

Ucuz elektrik ve donanım sebebiyle Çin madenciler için büyük bir cazibe merkezi ve bu durum geçtiğimiz yılın küresel raporlarında Çin’in hanesine %66’lık bir payın yazılmasına sebep oldu. Ülkede madenciliği bitirmeye yönelik adımlar atılsa da şimdiye dek madencilik doğrudan yasaklanmadı. Ancak NDRC’den gelen haber Çinli madencileri üzebilir. Yasak girişimi hiç şüphesiz Bitmain başta olmak üzere birçok şirketi etkileyecektir. Öte yandan geçmişte Çin’in kararları Bitcoin’de büyük düşüşlere sebep oldu. Bitcoin’in Çin’den gelen bu kötü habere önümüzdeki günlerde nasıl bir tepki vereceği merak konusu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun