Kripto para sektörünün en önemli bölgelerinden birisi konumundaki Çin, kesinlikle aynı zamanda blok zinciri sektörü açısından da dünyanın liderlerinden birisi olarak biliniyor.

Çin, Blockchain Firmaları Sayısında Rekor Artış Yaşıyor

Özellikle 2019 yılının ortalarında Çin Başkanı Xi Jinping tarafından yapılan açıklamalar, blockchain girişimlerine hız verilmesini sağlamıştı. Başkan, blockchain tabanlı girişimlerin ve gelişmenin ulusal öncelikleri haline geldiğini belirtmiş ve bunların daha da hızlandırılmasının gerektiğini ima etmişti.

Cointelegraph kaynağının aktardığı bir habere göre ise, Çin içerisinde sadece bu ay içerisinde 714 blockchain firması kuruldu. Ülkede Ocak ayında bugüne kadar kurulan toplam firma sayısı ise 26.000’in üzerinde gözüküyor. LongHash tarafından yayınlanan verilere göre Çin içerisindeki toplam blockchain firma sayısı 79.556 olarak biliniyor ve 57.257 blockchain firması da ya lisanslarını kaybettiler ya da yasal statüleri kaldırıldı.

2019 yılından 2017 yılına kadar yıllık olarak kurulan blockchain firmalarının sayısı oldukça durağan devam etse de, 2018 yılında inanılmaz bir sıçrama yakalanmıştı. Bunun 2017 yılının sonlarında patlama yaşayan Bitcoin fiyatı ile ilgili olduğu tahmin ediliyor.

Blockchain firms registered in China per year

Çin içerisinde blockchain teknolojisi sadece özel sektör tarafından desteklenmiyor. Aynı zamanda kamu görevlileri ve girişimleri de blockchain konusunda önemli adımlar atmaya başladılar. Geçtiğimiz haftalarda Çin’in sosyal kredi sistemi için bile blockchain teknolojisinin kullanılabileceği önerilmişti. İlgili haberle ilgili detayları buradan okuyabilirsiniz.