f Çin'den Üst Düzey Yetkili Açıkladı! Dijital Çin Yuanı (e-CNY) Tüm Ödeme Senaryolarında Kullanılacak › COINTURK

Çin’den Üst Düzey Yetkili Açıkladı! Dijital Çin Yuanı (e-CNY) Tüm Ödeme Senaryolarında Kullanılacak

Özet

  • PBOC'nin dijital para araştırma enstitüsü başkanı Changchun Mu, e-CNY'nin tüm bireysel ödeme senaryolarında kullanılması gerektiğini belirtti.

  • e-CNY'nin ödeme aracı olarak kullanılması için farklı ödeme uygulamaları ve cüzdan sağlayıcılarının uyumlu olması gerektiği vurgulandı.

  • QR kod standartlarının birleştirilmesiyle ödeme sürecinin daha da kolaylaştırılması planlanıyor.

  • Piyasaya etkisi: Nötr
12:20
4 Eylül 2023

Deneme aşamasındaki Merkez Bankası Dijital Parası (CBDC) dijital Çin yuanı için önemli bir açıklama geldi. Çin merkez bankası Çin Halk Bankası’nın (PBOC) dijital para araştırma enstitüsü başkanı Changchun Mu, 3 Eylül’de yaptığı açıklamada dijital Çin yuanının (e-CNY) tüm bireysel ödeme senaryolarında mevcut olması gerektiğini söyledi.

Ödeme Sürecinde QR Kod Standartlarının Kullanılması

Yerel medya The Paper’ın haberine göre, PBOC’nin dijital para araştırma enstitüsü başkanı Changchun Mu, Pekin’de düzenlenen ticaret forumunda yaptığı açıklamada, WeChat, Alipay, mobil bankacılık uygulamalarına sahip ticari bankalar ve e-CNY operatörleri de dahil olmak üzere diğer ödeme uygulamaları gibi cüzdan sağlayıcılarının uyumluluk gereklilikleri konusunda dikkatli olmaları ve ilgili finansal lisansları almaları gerektiğini söyledi.

Mu, “Yükseltme sürecindeki ilk adım, tüm bireysel senaryoları için ödeme aracı olarak e-CNY‘yi kullanmaktır” derken “Kısa vadede, barkodun birlikte çalışabilirliğini sağlamak için QR kod standartlarını teknik düzeyde birleştirerek başlayabiliriz. Uzun vadede, ödeme araçlarının yükseltilmesini istikrarlı bir şekilde uygulayacağız.” eklemesini yaptı.

Mu’nun sözleri, merkez bankasının geçen yıl tüketicilerin birleşik bir barkodu tarayarak ödeme yapmalarına imkan tanıyan evrensel QR ödeme kodlarının yaygınlaştırılacağının sözünün verilmesinin ardından geldi. WeChat Pay ve Alipay’in hakim olduğu QR kodlu ödeme sistemlerinin kullanımı Çin’de şu anda oldukça yaygın ve e-CNY için de bu tarafın ağırlıklı olarak kullanılması hedefleniyor.

PBOC bir süredir e-CNY’yi test ediyor ve son olarak Ocak 2022’de bir pilot uygulama başlattı. Devlet medyası Xinhua’nın Nisan ayında bildirdiğine göre, 2019’un sonlarında e-CNY’nin pilot çalışmalarının başlangıcından bu yana PBOC dijital Çin yuanı denemesini Pekin, Şangay, Shenzhen ve Suzhou da dahil olmak üzere 17 il düzeyinde şehir ve bölgede en az 26 noktaya genişletti. Bununla birlikte şu anda Çin genelinde pilot bölgelerde test edilen e-CNY yaygın bir şekilde benimsenmekten uzak.

Toptan Ödeme Verimliliğinin Arttırılması

Mu ayrıca mevcut bankalar arası ödeme ve mutabakat sistemlerinin iyi işlediğini ve bunların CBDC sistemi ile değiştirilmesine gerek olmadığını söyledi. Mu, “Ancak e-CNY ile mevcut elektronik ödeme araçları ve ticari banka mevduatları arasında kapsamlı bir birlikte çalışabilirlik sağlayarak sorunsuz bir entegrasyon elde etmek mümkündür.” dedi.

Mu, toptan satış düzeyinde, e-CNY’nin finansal piyasa altyapısının bir parçası olarak mutabakat için kullanılabileceğini ve akıllı sözleşmelerin teslimata karşı ödeme ve ödemeye karşı ödeme yapmak için kullanılabileceğini ve böylece toptan ödeme verimliliğini artırabileceğini ekledi.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI