reklamı kapat

Çin, Hong Kong’a Rakip Yaratmak İçin Blockchain’i Kullanacak

Çin Blockchain teknolojisini güçlenmek ve güçlendirmek için kullanmaya devam ediyor.
09:00
3 Haziran 2020

Xinhua haberlerine göre, Çin makamları güney ada eyaleti Hainan’ı serbest ticaret limanına dönüştürmek için bir master plan yayınladı. Yapılan açıklamalarda, ticaret limanı sisteminin tüm adada serbest ticaret, yatırım ve sınır ötesi sermaye akışlarını kolaylaştırmaya odaklanacağı ifade ediliyor.

Blockchain Kullanılacak

Master plan olarak adlandırılan yeni planın uygulamasında hükümet işlevlerinin kontrolü için Blockchain ve diğer teknolojilerin kullanımının yapılacağı ifade ediliyor. Yetkililer, yeni ve modern teknolojilerin kapsamlı, bilimsel, standartlaştırılmış ve etkili bir serbest ticaret limanı sisteminin oluşturulmasına yardımcı olacağını düşünüyor. Konuyla ilgili yapılan açıklamalarda ise “Büyük veri ve Blockchain gibi modern bilgi teknolojilerinin rolünü tam anlamıyla oynamasını sağlamalıyız. Devlet hizmet platformları aracılığıyla devlet hizmetlerini standartlaştırmalı, devlet süreci yeniden yapılandırması ve devlet hizmetini gerçekleştirmeli, verilerin düzenli paylaşımını güçlendirmeli, devlet hizmet ve yönetişim seviyesini iyileştirmeliyiz.” ifadelerini kullandı.

Bunların yanında Çin, fikri mülkiyet işlemlerinde, sertifikalarda ve diğer sözleşmelerde Blockchain teknolojisinin uygulanmasını arttırmayı ve serbest ticaret limanlarının geliştirilmesine uygun yeni modelleri Blockchain ile bulmayı istediklerini dile getiriyor.

Hainan ve Hong Kong

Hainan adasının tamamını serbest ticaret bölgesine dönüştürme fikri Nisan 2018’de adaya yaptığı ziyarette Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping tarafından açıklanmıştı.

Öte yandan geçen yılın başlarında Çin’in en zengin kişisi Jack Ma, İş Liderleri Danışma Konseyi’nde, Hainan’ın dijital çağ uluslararası ticaretinde önemli bir oyuncu olacağını ve “Hong Kong’u geçmeyi” hedeflemesi gerektiğini belirtmişti.

Bunların yanında Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi ve Danıştay tarafından ortaklaşa yayınlanan plana göre, Hainan serbest ticaret limanı 2025 yılına kadar “temelde” kurulacak ve 2035 yılına kadar “gelişimini tamamlayacak.” Ayrıca Cointelegraph’ın haberine göre geçen yılın sonunda Hainan’daki Blockchain şirketlerini finanse etmek için yaklaşık 142 milyon dolarlık özel bir fon da kuruldu.

Tüm bunların yanında Çin’in dijital yuan çalışmalarının ABD doları üzerindeki etkileri de tartışılmaya devam ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.