reklamı kapat

Charlie Lee Yarılanma İle İlgili Açıklamalar Yaptı 

Merakla beklenen Litecoin yarılanmasından sonra madenciler ne yapacak?
19:00
10 Temmuz 2019
  • İlayda Pekerİlayda Peker

Litecoin yaratıcısı Charlie Lee, kısa bir süre sonra gerçekleşecek madencilik ödülü yarılanmasının ardından birçok madencinin faaliyetine son verebileceğini düşünüyor.

Şok Etkisi

Avustralyalı kripto para haber sitesi Mickey ile 10 Temmuz’da gerçekleştirdiği röportajında Lee, yaklaşan Litecoin yarılanması ve yarıya düşecek madencilik ödüllerinin madenciler üzerindeki etkisi hakkında yorumlar yaptı. “Bu, sistem için her zaman şok etkisi yaratmıştır.” sözlerini kullanan Lee durumu şu şekilde açıkladı:

Madencilik ödülleri yarı yarıya azaldığı zaman, bazı madenciler kar elde edemeyecek ve faaliyetlerine son verecek. Eğer madencilerin büyük bir kısmı bunu yaparsa bloklar bir süreliğine yavaşlar. Bir önceki Litecoin yarılanmasında yavaşlama 3 buçuk gün sürdü, yani yaklaşık olarak yedi gün sonra zorluk yeniden ayarlanmış ve her şey yoluna girmiş olur.

Madencilik ödüllerinin azaltılması genel itibariyle piyasaya sürülen kripto para miktarını da azaltır. Dolayısıyla çoğu analist bu durumun fiyatlarda artış olarak kendisini gösterdiğini ifade eder. Ancak Lee arz, talep ve piyasa duyarlılığının birbirleriyle olan ilişkisi konusunda daha ayrıntılı bir bakış açısı sunuyor ve şunları dile getiriyor:

Fiyat açısından bakıldığında, yarılanma ücretlendirilir, bunu en başından beri herkes biliyor. Ama maalesef insanlar fiyat artışı bekliyor. Bu yüzden birçok insan satın alma yapıyor, çünkü fiyatın yükselmesini bekliyor ve bu da kendi kendini gerçekleştiren bir kehanete dönüşüyor. Yani insanlar satın alma yaptıkları için fiyat yükseliyor.

Önceki Yarılanma

Yarılanmalar kripto paranın arzında azalışa sebep olduğu için piyasada FOMO yani kaybetme korkusu etkisi yaratıyor…

Litecoin’in bir önceki madencilik ödülü yarılanması 25 Ağustos 2015 tarihinde gerçekleşmişti. Bu dönemde LTC’nin fiyatı bir ayda %400 oranında artış kaydetmişti ve fiyat 1.70 dolar seviyesinden 8.50 seviyesine yükselmişti. Konuyla ilgili detayları bu haberimizde sizlerle paylaşmıştık.

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.