Canlı: Fed Başkanından Kripto Para Açıklamaları!

Fed başkanı kripto paralarla alakalı da bazı açıklamalarda bulundu. Peki Powell neler söyledi?
19:19
7 Mart 2023
Okuma Süresi: 3 Dakika

Fed Başkanı Powell yazı hazırlandığı sırada ekonomiye dair kritik bir sunum yapıyor ve yarın 18:00’da ikinci bölüm başlayacak. Sunumunun ilk bölümünü yapan Powell, ABD’li siyasilerin sorularını cevaplandırıyor. Elbette bu soruların arasında kripto paralar da var. Ekonomiye dair açıklamaları ayrıca paylaştığımız için kriptoya ayrı bir başlık açalım.

Fed Kripto Para Açıklamaları

Powell kripto paralarla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Özellikle bir ifadesi kripto para yatırımcılarını önemli ölçüde rahatlattı. Bitcoin fiyatı 22.400 dolara kadar çıkmış olsa da tavan faizin yukarı çekilebileceğine ve Mart ayında 50bp artış ihtimaline dair yorumlar risk iştahını zayıflatmaya devam ediyor. Peki Powell kripto paralarla alakalı neler söyledi?

  • Kripto sektöründe neler olduğunu izlemeye devam ediyoruz. Dolandırıcılık ve şeffaflık eksikliği söz konusu ama biz inovasyonun önemli olduğunu düşünüyoruz. İnovasyonu engellemek istemiyoruz.
  • Kripto ve ipotek sektörlerindeki banka dışı faaliyetler, düzenlemeye tabi bankalarla aynı gözetime tabi olmalıdır.
  • Kripto ve diğer endişe alanları için desteklediğim temel bir ilke, aynı faaliyet, aynı düzenlemedir.
  • İzinsiz blockchainler konusunda gerçek çekincelerim var. Stablecoinlerin uygun düzenlemelere ihtiyacı var. Amerika Birleşik Devletleri’nin dijital faaliyetleri düzenleyen yasal bir çerçeveye sahip olması kritik önem taşıyor.

Piyasalar, ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell’ın Kongre’ye verdiği ifadenin ardından hafifçe toparlanmadan önce düşüşe geçti.

Fed Sonrası Kripto Paralar

Powell’ın kripto paralara karşı aşırı sert olmayan tutumu yatırımcıları bir nebze rahatlattı. Powell, “Bahsettiğim gibi, son ekonomik veriler beklenenden daha güçlü geldi, bu da faiz oranlarının nihai seviyesinin muhtemelen daha önce tahmin edilenden daha yüksek olacağını gösteriyor” dedi. Bu açıklama önümüzdeki toplantıda 50bp artış ihtimalini desteklediği için konuşmanın en can alıcı bölümü olarak kabul edildi. Ekonomi güçlü ve Fed daha fazlası için faiz artışlarını hızlandırabilir. Üstelik tavanı da yukarı çekebilir.

Tüm bunlara ek olarak Powell gelecek verileri izlemeye devam edeceklerini de söyledi. Yani bu hafta gelecek istihdam ve haftaya gelecek enflasyon verisi kripto paraların orta vadeli yolunu çizecek gibi görünüyor. Enflasyon ve istihdam zayıflamalı eğer bu olursa Bitcoin’in yeniden 25.000 doları hedeflediğini görebiliriz.

Powell, son artış sırasında “dezenflasyonist bir sürecin başladığını” kabul etmiş, ancak “bunun erken bir aşamada olduğunu” da eklemişti. Fed Başkanı bugün konut hariç temel hizmetlerde “çok az dezenflasyon belirtisi” olduğunu söyledi. Powell, fiyat istikrarını yeniden sağlamak için “bu sektörde daha düşük enflasyon görmemiz gerekecek ve büyük olasılıkla işgücü piyasası koşullarında bir miktar yumuşama olacak” dedi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar