X

Büyük Gün Geldi: Bitcoin (BTC) ve Bitcoin Cash (BCH) Yatırımcılarını Ne Bekliyor?

Bitcoin Cash hard fork'u bugün gerçekleşecek.
09:57
15 Kasım 2020

Lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) hard fork’u olan Bitcoin Cash, bugün yani 15 Kasım tarihinde ağda bir hard fork gerçekleştirecek. Normalde Bitcoin hard fork’u olarak kripto para piyasasına giriş yapan ancak daha sonra kendi içerisinde de hard fork’lar yaşayan BCH’nin neredeyse her sene hard fork yaşaması gelenek haline gelmiş gibi gözüküyor.

Bitcoin Cash Neden Hard Fork’a Gidiyor?

Bu seferki değişimin ve ağdaki bölünmenin sebebi ise, ağdaki iki önemli topluluğun farklı görüşlerde olması olarak biliniyor. Toplam piyasa değerine göre en büyük altıncı kripto para biriminin hard fork’a gitme sebebi madencilere getirilecek olan vergi. Madencilere %8 oranında vergi getirilmesi planı bazı geliştiricilere ve topluluk üyelerine uymasa da bu fikri öne sürenler hard fork ile ayrı bir ağ oluşturmayı planlıyor.

Bitcoin Cash hard fork

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Coinbase gibi önde gelen bazı kripto para borsaları da bu büyük olay yaşanırken BCH alım satım işlemlerini durdurma kararı aldı. Peki 4,7 milyar dolarlık bir kripto para biriminin hard fork’u nasıl olacak ve kullanıcıların nelere dikkat etmeleri gerekiyor?

İkinci Ağ: BCHN Hayatta Kalacak mı?

Hard fork aslında bir ağdan iki farklı blockchain’in ortaya çıkması olarak ifade edilebilir. Ağın gidişatı konusunda kararsızlık olduğunda ortaya çıkan bu hard fork toplam değerin ise yarı yarıya bölüneceği anlamına gelmiyor. Daha önce de Bitcoin SV kripto para birimi bu şekilde ortaya çıkmıştı. Aslında bu hard fork hiç gerçekleşmeye de bilir çünkü Bitcoin Cash kullanıcılarının çok azının vergi planını içeren versiyonu destekleyeceği tahmin ediliyor.

Madenciler BCH Fork’unu Desteklemiyor

Eğer ikinci ağ yeterince madenci desteği bulamazsa, hard fork gerçekleşmez. Madencilerin %82’si şu an için BCHN ağ düğümü yazılımını kullanıyor ve bu da sadece %18’lik bir kısmın hard fork yapılması planlanan ağı desteklediğini gösteriyor. Fonlarını kripto para borsalarında tutan kullanıcıların sadece bu hard fork’u destekleyen bir platforma gönderim yapması yeterli olacak.

Eğer her şey yolunda gider ve ikinci ağ ortaya çıkarsa BCH sahipleri aynı zamanda diğer ağın kripto para birimine de aynı miktarda sahip olacak. Birçok kripto para borsası da bunu desteklediğini açıkladı. Yine de ikinci ağın hayatta kalma şansının çok az olduğunun düşünülmesi, kullanıcıların bir şey yapmalarına gerek kalmamasını da sağlayabilir. Bitcoin fiyatının ve yatırımcılarının ise bundan hiçbir şekilde etkilenmeyeceği tahmin ediliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar