X


Büyük Fon Yöneticisi Dogecoin Yüzünden Bitcoin’lerini Sattı

Birleşik Krallık merkezli fon yöneticisi Ruffer, Dogecoin FUD sebebiyle 600 milyon dolarlık Bitcoin’i zamanla elinden çıkardı.
16:00
9 Haziran 2021

Birleşik Krallık merkezli fon yöneticisi Ruffer, Dogecoin (DOGE) gibi meme tabanlı token’lerdeki büyük ralliler de dahil olmak üzere kripto para piyasasındaki spekülatif çılgınlık konusunda endişeli olduğunu ifade etti ve 600 milyon dolarlık Bitcoin’i elinden çıkardı.

Bitcoin Satışları

Sunday Times’ın haberine göre, varlıklı müşteriler ve hayır kurumları için yaklaşık 34 milyar doları yöneten fon, BTC/USD döviz kurunun 25.000 dolara yükseldiği Aralık 2020’de kripto para birimini satmaya başladı.

Yapılan açıklamalara göre 2021’de de fonun satışları devam etti ve Ruffer, kalan Bitcoin pozisyonunu Nisan ayına kadar elinden çıkardı. Açıklamalarda Ruffer’ın satışlardan 1,1 milyar dolar kar veya fon için %83’lük bir getiri elde ettiği ifade ediliyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Ruffer’ın sıralı Bitcoin satışları, analistlerin lider kripto para birimi için daha büyük fiyat hedefleri belirlediği dönemlerde yapıldı. Örneğin, JPMorgan Ocak ayında yayınlanan bir raporda, BTC/USD’nin 146.000 dolara yükselebileceğini ifade etmişti.

Ancak Ruffer yatırım direktörü Duncan MacInnes Financial Times’a yaptığı açıklamada, Bitcoin’i enflasyona karşı bir sigorta olarak geri satın almayı düşünebileceklerini açıkladı.

Dogecoin FUD

Ancak şimdilik MacInnes, Dogecoin gibi meme kaynaklı kripto para birimlerinin piyasa değerleri çok yükseldiği için bir süre uzak durmak konusunda karar aldıklarını ifade ediyor. Bilindiği gibi DOGE 2021 yılına damga vuran kripto paralardan biri oldu ve 1 yıl içinde yaklaşık olarak %15.000 artış yaşadı.

Bu noktada Tesla CEO’su Elon Musk’ın Dogecoin konusunda büyük rol oynadığı rahatlıkla ifade edilebilir. Musk ve Mark Cuban gibi isimlerin Dogecoin’i desteklemesi DOGE fiyatında büyük artışların yaşanmasına sebep oldu.

Ancak yine de büyük yatırımcılar ve fon yöneticileri hala Bitcoin’i enflasyondan korunma aracı olarak görmeye devam ediyor. Dolayısıyla Dogecoin FUD geçtikten sonra Bitcoin’in kurumsal benimsenmesinin artmaya devam edeceği düşünülüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar