X


Bugün Yüzde 56 Arttı! Çin Yasakları Hangi DeFi Projelerine Akın Başlattı?

Çin vatandaşları için iki şeyin sonu gelmiyor. Yasaklar ve onları aşma yolları Çinlilerin hayatının bir parçası oldu.
18:53
26 Eylül 2021

Çin yasakları nihayet Huobi borsasına da geri adım attırdı. Artan baskından dolayı Çinli müşterilerine artık hizmet vermeyeceğini duyuran borsa bugün yıl sonuna kadar hesapları kapatacağını duyurdu. Çin anakarasında bulunan kripto para yatırımcıları bugün birçok popüler borsadan işlem yapamıyor. Yakın zamanda Binance borsası da Çin hükümetinin yasaklılar listesine girmişti. Elbette her yasağı ortadan kaldıracak bir yol var DeFi projeleri tam da bu amaçlar artık daha fazla kullanılacak.

dYdX ATH Yaptı

Huobi haberiyle birlikte dYdX hızla yükselişe geçti. Gün içinde 12,8 dolar seviyelerinden 19 dolar sınırına dayanan token %50’nin üzerinde değerlendi ve tüm zamanların en yüksek rakamına ulaştı. Sadece dYdX değil, UniSwap’ın yerel tokenı UNI’de bu yükselişten payına düşeni aldı. Kripto para yatırımcılarının artık merkezi borsaları kullanamayacak olması onlara alternatif yollar aratıyor.

Elbette merkezi borsaların en büyük alternatifi düzenleyici risklerine rağmen DeFi projeleri oldu. Çin hükümeti bu borsaları takip edemiyor ve vatandaşlarının yaptığı işlemleri izleyemiyor. Dahası Çinli yatırımcılar artık nakde ulaşabilme için daha yaygın şekilde OTC masalarını kullanıyor. Birçok internet sitesi ve forumda %5-10 arasında değişen komisyonlarla elden bozum seçenekleri duyuruluyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Çinli Yatırımcılar Çözümü Buldu

Çinli gazeteci WuBlockchain bugün Huobi haberini duyurduktan sonra şunları söyledi:

“Çok sayıda Çinli kripto para kullanıcısı DeFi dünyasına akın edecek. MetaMask ve dYdX kullanıcı sayısının hızla artmasını bekliyorum. Tüm Çinli topluluklar DeFi’yi nasıl öğreneceklerini tartışıyor”.

Ülkedeki yatırımcılar zaten hükümetin her alanda yoğun baskısına fazlasıyla alıştı. YouTube, Facebook ve daha binlerce popüler uygulama ülkede kullanılamıyor. Hemen hemen her telefonda VPN ve Proxy uygulamaları bulunuyor ve sansürü böylece aşabiliyorlar. Bilindik tüm VPN şirketlerinin ülkede yasaklanmasına rağmen hükümet teknolojinin önünü kesemiyor.

WuBlockchain tarafından da duyurulduğu gibi kripto paraların VPN’i de DeFi olacak. Daha fazla Çinli nasıl DeFi kullanabileceğini öğrenmeye çalışıyor. UniSwap ve dYdX kullanıcı sayılarının agresif biçimde nasıl yükseldiğini önümüzdeki günlerde daha net görebiliriz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar