Bu Ülkeden Önemli Kripto Para Adımı! Kendi Kripto Para Birimini Geliştirecek

Avustralya kendi kripto para birimini geliştirmek istiyor.
10:10
8 Aralık 2021
Bu Ülkeden Önemli Kripto Para Adımı! Kendi Kripto Para Birimini Çıkartıyor
Okuma Süresi: 2 Dakika

The Herald Sun’ın haberine göre Güney Yarım Kürede yer alan kıta ülkesi Avustralya, ülkenin ödeme sistemini elden geçirmek için kendi kripto para birimini geliştirmeyi düşünüyor.

Avustralya Kendi Kripto Para Birimini Geliştirmek İstiyor

The Herald Sun tarafından yayınlanan habere göre Avustralya, kendi kripto para birimini geliştirmek istiyor. Avurstralya’nın bu hamlesi bugün erken saatlerde Avustralya Hazine Bakanı Sayman Josh Frydenberg tarafından açıklanan geniş kapsamlı reform planının bir parçası olarak gündeme geldi.

Avustralya Hazine Bakanı Sayman Josh Frydenberg konu ile ilgili bir takım açıklamalarda bulundu ve ülkenin kendi kripto para birimini geliştirmek istemesindeki asıl amacın, ülkenin ödeme sistemlerinin egemenliğini korumak olduğunu belirtti.

Frydenberg, açıklamalarının devamında ise şu ifadelere yer verdi;

Değişimin hızı ve buna öncülük edenler göz önüne alındığında, mevcut çerçevede reform yapmazsak, ödeme sistemimizin geleceğini belirleyecek olan Silikon Vadisi olacaktır.

Hazine Bakanı Frydenberg, Avustralya’nın ayrıca kripto ticareti ve saklama için kapsamlı bir düzenleyici çerçeve oluşturmayı planladığını da sözlerine ekledi.

Somut Bir CBDC Planı Yok

Temmuz ayında Avustralya Merkez Bankası, bir Merkez Bankası Dijital Bara Birimi (CBDC) üzerinde araştırma yapmaya başladığını açıkladı. Ancak, Avustralya Merkez Bankası hala bu konuda kararsızlığını sürdürüyor.

Bir Finder anketine göre, Avustralyalı Y kuşağının neredeyse yarısı Bitcoin‘in bir CBDC’yi geride bırakacağına inanıyor.

Geçtiğimiz yıl Bahamalar, merkez bankası tarafından desteklenen bir kripto para birimini piyasaya süren ilk ülke oldu. Diğer birçok ülke CBDC yarışında liderlik için yarışıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar