X


Bu Ülkeden Dikkat Çeken Hamle: Kripto Para Düzenlemelerine Yönelik Özel Ekip Kuruldu

Hawaii'nin ana komiteleri, yerel piyasaya kurallar getirmesi hedefleyen Blockchain ve Cryptocurrency Task Force'un kurulmasını onayladı.
19:50
4 Mayıs 2022
Bu Ülkeden Dikkat Çeken Hamle: Kripto Para Düzenlemelerine Yönelik Özel Ekip Kuruldu
Okuma Süresi: 2 Dakika

Hawaii eyaletinin ana komitelerinden olan Ticaret ve Tüketicinin Korunması (CPN) ve Yollar ve Araçlar (WAM) komiteleri, Blockchain and Cryptocurrency Task Force adlı bir birimin başlatılmasını yeşil ışık yaktı.

Birimin ana hedefleri arasında ise, yerel dijital varlık ekosistemini denetlemek ve kripto para birimlerinin istihdamını araştırmak olduğu belirtildi.

Hawaii Kripto Piyasasını Düzenlemeye Çalışıyor

Hawaii’nin Senato Başkanı Ron Kouchi‘ye gönderilen bir mektupta, iki komite son birkaç yılda kripto para sektörünün “ortaya çıkan büyümesini ve popülaritesini” özetledi. Ancak ajanslar, sektör üzerinde sadece “küçük” bir düzenleme olduğunu savundu.

Her iki komite de varlık sınıfının geleceğine inandığından, Blockchain and Cryptocurrency Task Force adlı özel bir birimin başlatılmasını onayladı.

Konuya yönelik yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi;

“Blockchain teknolojisinin ve kripto para birimlerinin hem kullanımı hem de düzenlenmesi ve bu alanda denetim sağlayıp sağlamayacağını veya nasıl düzenleneceğini belirlemek Devletin ve tüketicilerinin çıkarınadır.”

Blockchain and Cryptocurrency Task Force, dijital varlıkların ve blok zinciri teknolojisinin “kullanımını ve düzenlenmesini keşfetmek için bir ana plan oluşturmayı” hedefliyor.

Bununla birlikte birimin, verilerini ve diğer yönlerini gözden geçirmesi ve blok zincirinin benimsenmesini özel ve kamu sektörlerine genişletmek için bir plan oluşturması gerekecek.

Ayrıca edinilen bilgiye göre Blockchain and Cryptocurrency Task Force, Donovan Dela Cruz (Demokrat partinin bir üyesi), Gilbert Keith-Agaran (Hawaii Senatosu’nda görev yapıyor), Sharon Moriwaki ve diğer politikacılar dahil olmak üzere 11 toplamda üyeden oluşacak.

Yerel kripto yatırımcılarının sayısı gün geçtikçe artmaya devam ettiği için Hawaii’de dijital varlıkların ticaretine yönelik herhangi bir yasak bulunmuyor. Ancak ilginç bir şekilde, yakın tarihli bir anket Hawaili yatırımcılar için en popüler tokenin lider memecoin Dogecoin olduğunu gösteriyor.

Dünya Çapında Kripto Düzenlemeleri

Bu tür düzenlemeler, kripto dünyasında yeni bir şey değil. Öyle ki geçtiğimiz yıl Temmuz ayında, Avrupa Birliği (sektöre yönelik oldukça olumsuz duruşuyla bilinir), kendi gözetiminde kara para aklama planlarıyla mücadele, terörün finansmanını önleme ve kripto suçlarını izlemeye odaklanan yeni bir departman kurma niyetini ortaya koydu.

Bundan birkaç ay sonra Nijerya’nın parasal gözlemcisi Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC Nijerya), yerel dijital varlık ekosistemini düzenlemeye yardımcı olabilecek bir fintech birimi tanıttı.

SEC Nijerya Genel Direktörü Lamido Yuguda ise konuya yönelik şu açıklamalarda bulundu;

Yatırımcıların blockchain yatırımlarını korumalarına yardımcı olacak düzenlemeleri nasıl çıkarabileceğimizi görmek için bu sektöre yakından bakıyoruz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar