X


Bu Kripto Dolandırıcılığı Yöntemi Yüz Binlerce Kişiyi Kapsıyor: Vitalik Buterin’in Adını Kullanıyorlar

Bu kişi veya grup, iddialara göre takipçileri kripto dolandırıcılığına yönlendiriyor.
17:37
3 Ocak 2022

Bugün, Nwa1g adlı bir Reddit kullanıcısı, popüler sosyal medya platform Instagram’da Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin’i taklit eden bir dolandırıcı bulunduğu iddia eden bir gönderi yayına aldı. Bu kişi veya grup, iddialara göre takipçileri kripto dolandırıcılığına yönlendiriyor.

Instagram Kullanıcıları Dikkat

Vitalik Buterin kimliğine bürünen dolandırıcılar, Reddit kullanıcısının yorumuna göre çok tehlikeli iğrenç bir dolandırıcılık yöntemi benimsiyor. Söz konusu hesapta ise Ethereum topluluğuna sorunlarla ilgili konuları ele almak adına bazı yönlendirmeler bulunuyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Bilindiği üzere Vitalik Buterin’in Instagramda’da resmi bir hesabı yok. Bu nedenle dolandırıcı, Vitalik’in Twitter kullanıcı adı olan vitalik.eth’yi kullanarak bundan faydalanmayı amaçlıyor. Sahte Vitalik Buterin hesabının mevcut durumda 643.000 takipçisi bulunuyor.

Bununla birlikte Nwa1g sosyal medya platformunda Buterin’in resmi bir hesabı olmadığı için taklitçiyi ihbar etmenin zorlukluklarından bahsetti. Öte yandan buterin_official adlı bir Instagram hesabı daha bulunuyor. Reddit kullanıcısı, söz konusu sahte hesabın İsrail merkezli olduğunu ve Vitalik ile fotoğraflarda sponsor reklamları yayınladığını belirtti. Bunun yanı sıra bu iki Instagram hesabı yaklaşık iki yıl önce kuruldu.

Dolandırıcının Yöntemleri

Nwa1g’ye göre dolandırıcılık hesabının arkasındaki kişiler takipçileri doğrudan mesaj yoluyla ağına düşürüyor. Vitalik Buterin’in kendisine mesaj attığını zanneden insanların sayısı ise hiç de az değil. Çok basit bir şekilde kripto para isteğinde bulunan ve kazançlarını katlama taktiğiyle insanları kandıran dolandırıcılar, kötü amaçlı bağlantılara insanların tıklamasını sağlıyor.

Instagram’da Vitalik Buterin adına onlarca hesap bulunuyor. Bu bağlamda insanların dolandırıcılık ihtimaline karşı dikkatli olması gerekiyor. Bu gibi basit yöntemlerin hala işlemesi ise milenyumda teknolojiyi henüz anlayamayan ya da finansal okuryazarlığı reddederek kolay yoldan zengin olma hayali kuran insanlara bağlanabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar