Bu Hafta Bitcoin’i Neler Bekliyor? İşte Kritik Endeksler, Küresel Faktörler ve Analist Yorumları

 Kripto para piyasası ve hisse senetleri, 13 Eylül'de açıklanacak olan Ağustos ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) raporuna odaklandı.
12:40
5 Eylül 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

 Kripto para piyasası ve hisse senetleri, 13 Eylül’de açıklanacak olan Ağustos ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) raporuna odaklandı.

Enerji Krizi ve Dolar Endeksi: İstikrarsızlık Devam Ediyor

Uzmanlara göre makroekonomik şartlar Bitcoin (BTC) üzerinde etkili olmaya devam ediyor. Avrupa’daki enerji krizi ve ABD dolarının giderek güçlenmesi kripto para yatırımcılarını tedirgin ediyor. 5 Eylül itibariyle euro, ABD doları karşısında Eylül 2002’den bu yana en düşük seviyesinde işlem görüyor ve 0,99 doların altına düştü. Avrupa yüksek enflasyonla mücadele ederken, Rusya ile yaşanan enerji krizi durumu daha da çıkmaza sokuyor. Enerji piyasalarındaki istikrarsızlık, odak noktası haline geldi. Hafta sonu Nord Stream 1 gaz boru hattını yeniden açacak olan Rusya, bakım sorunları nedeniyle aniden kararını değiştirdi. Rusya, gaz arzını süresiz olarak askıya aldı. Avrupa Birliği, Rusya’nın enerji ithalatını tamamen durdurma tehdidiyle karşı karşıya. Bu konunun G7‘de ele alınması bekleniyor.  Sonuç olarak, daha önce rekor seviyelerden düşen gaz fiyatları, hafta başlarken bir kez daha yükseliyor. Yüksek enerji fiyatları, enflasyonu tetikleyebilir. BitMEX’in eski CEO’su Arthur Hayes’e göre, bu kripto para piyasası için olumsuz bir gelişme.

Geçen hafta olduğu gibi, kripto para birimi ve risk varlıkları için diğer bir tehdit, ABD dolarının her geçen gün daha da güç kazanması oldu. ABD doları endeksi (DXY), 2022 boyunca yirmi yılın en yüksek seviyelerine ulaştı. Kritik endeksin Eylül’de de yükselmesi bekleniyor. Bununla birlikte, DXY bu hafta Haziran 2002’den bu yana ilk kez 110’u geçti. ABD doları ve Bitcoin fiyatı arasındaki tarihsel korelasyonu incelediğimizde, doların mevcut güçlenmesinin Bitcoin fiyatını tehdit edebileceğini ortaya kokuyor. Max Keizer, Bitcoin’in ABD doları ile negatif korelasyonuna dikkatimizi çeken ilk isimlerden biri oldu. Başka bir deyişle, ABD doları yükseldiğinde, prensip olarak BTC değer kaybeder. BTC ile ABD doları arasında nadiren pozitif bir korelasyon olması da mümkün.

Aşırı Korku: Bitcoin, Bu Seviyeleri Görebilir

 Zincir üstü analitik firması Glassnode’dan bu hafta elde edilen veriler, yalnızca bir yıl önce satın alınan BTC’lerin bile giderek daha fazla hareketsiz hale geldiğini doğruluyor.  Cüzdanlarda bir yıl veya daha uzun süredir sabit kalan BTC arzının yüzdesi, böylece tüm zamanların en yüksek seviyesi olan %65,78’e ulaştı. Glassnode, hodl yapan uzun vadeli yatırımcıların satmadığını vurguladı. Analistlerin odak noktası ise Bitcoin’de dip seviyenin görülüp görülmediği. Korku ve Açgözlülük Endeksi bu hafta sonu 20 ile aşırı korku bölgesine girdi. Böylelikle “aşırı korku” bölgesine geri dönen endeks, yalnızca son üç hafta içinde yarıdan fazla düştü. Endeks, en son 18 Temmuz’da 20 seviyesindeydi. Bloomberg raporuna göre, Eylül ayı Bitcoin için uğursuz bir dönem.

Geçmiş veriler BTC’nin sert düşüşler yaşadığını ortaya koyuyor. Analistler, genel olarak BTC’nin önümüzdeki günlerde  Haziran ayının düşük seviyesi olan 17.600 doları test etmesini vekliyor. Popüler analist ‘Il Capo of Crypto’,  BTC’nin 16.000 dolara düşebileceğini belirttti. Ancak analist daha sonra short squueze ile fiyatın 23.dolar seviyesine çıkabileceğini belirtti. Diğer bir analist Cheds de BTC’nin düşmeye devam edeceğini söyledi. Piyasada TMV Crypto olarak bilinen analist ise  BTC‘nin 18.777 doları tutatamaması durumunda daha da değer kaybedeceğini iddia etti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar