Bu Haber Bitcoin (BTC) Fiyatının Aniden Yükselmesine Sebep Oldu! Bitcoin (BTC) Neden Yükseliyor?

Bitcoin yeniden 50.000 dolar üzerini görebilecek mi?
00:41
14 Ağustos 2021
Okuma Süresi: 3 Dakika

Son yaşanan kısa süreli düşüşü saymazsak Bitcoin (BTC) uzun süredir SMA 200 çizgisinin üzerinde fiyatlanıyor. Birçok teknik analiz uzmanı bu çizginin üzerinde tutunan fiyatın yeni bir ralliye hazırlandığını söylüyordu. Bunlara ek olarak SMA 50 yukarı yönlü olarak SMA 200 çizgisini kesti ve “golden cross” olarak tabir edilen hareket grafikte oluştu. Akşam 23:04 itibariyle ajanslara düşen JPMorgan haberi ise fiyatı ateşleyen en büyük kıvılcım oldu.

Bitcoin (BTC) Neden Yükseliyor

Öncelikle “golden cross” yani boğa kesişmesinin grafikte oluşmasıyla 50.000 dolara giden bir kanalın oluşması zaten bekleniyordu. Gelen haberler ve olumlu piyasa koşulları bu yükselişi destekledi. En önemli dirençlerden biri olan 46.800 bir süredir test ediliyordu ve bu da başarıyla kırıldı.

Dirençlerin ne denli önemli olduğunu ve başarılı çalıştığını bugün bir kez daha gördük. Daha önceki 46.800 testlerinde başarısız olan Bitcoin (BTC) alt destek olan 44.300 seviyesine kadar çekilmişti. Bugün düşen RSI ile gücünü toplayan fiyat yeniden 46.000 seviyesine kadar yükseldi. Sadece 5 dakika içinde milyonlarca dolarlık short pozisyon tasfiye edildi.

Binance borsasında 00:27 itibariyle Bitcoin (BTC) 47.682 dolardan alıcı buluyor.

JPMorgan Haberi Ne Anlama Geliyor?

Dünyanın en büyük finans kurumlarından olan JPMorgan 23:04 itibariyle aşağıda gördüğünüz raporu yayınladı.

“Kripto paralara vadeli işlem piyasalarında artan bir ilgi var. Emtia danışmanları bu artan ilgi karşısında short pozisyonlardan çıkmak ve long pozisyon açmak zorunda kalıyor”

Evet gelen bu açıklama kripto para piyasalarına artan kurumsal ilgiye dikkat çekerek fiyatın yukarı yönlü seyrinin devam edeceğini söylüyor. Özellikle finans danışmanlarının long pozisyon açmaya itildiği detayı piyasaları son derece olumlu etkiledi.

Short pozisyonlar Mayıs ayından bugüne en düşük seviyeleri görüyor. Akşam gelen haberle birlikte 100 milyon doların üzerinde short pozisyon sadece 5 dakika içinde tasfiye edildi.

Piyasaların genel görünümü Çin’in yıl sonuna kadar yeni tedbir almayacağınız açıklaması, Hindistan’ın muson oturumlarında kripto yasaklarını gündeme getirmemesi ve Elon Musk’ın Bitcoin (BTC) fanatiğine dönüşmesiyle son derece pozitife döndü.

Ancak unutmamak gereken bir şey var, JPMorgan haberleriyle yön tayin eden piyasalarda çoğu zaman rüzgar aniden tersine dönmüştür. Pozisyonlarınızı buna göre açarak güncel destek, direnç seviyelerini takip etmeniz yararınıza olabilir.

Üstelik kripto para piyasaları son derece risklidir, volatil fiyat ciddi kayıplar yaşamanıza sebep olabilir. İnternet sitemizde yayınlanan tüm yazılar bilgi verme amaçlı olup asla yatırım tavsiyesi içermemektedir. Kripto para piyasalarında alacağınız yatırım tavsiyeleri genellikle zarar etmenize sebep olacaktır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar