Reklam

Bu DeFi Projesinde Neler Oluyor? Yüzde 1.800 Arttı!

Grap.finance %1.800 artış elde etti!
19:51
28 Aralık 2020
Okuma Süresi: 2 Dakika

DeFi sektörünün eşler arası sigorta sağlayıcısı olarak bilinen ve sektörde önemli bir yükseliş yakalayan Cover,  bugün yaşanan saldırının hedefinde kaldı. Cover, 2 milyondan fazla kayıp yaşadığını açıklarken bunun çok daha fazla olduğu belirtildi ve saldırganların inanılmaz sayılarda COVER basıp sattığı ortaya çıktı.

COVER Saldırısında Neler Oluyor?

COVER staking protokolünde bulunan yazılımsal hata ve açık, saldırganların protokoldeki yeni token üretme fonksiyonunu ele geçirmelerini ve istedikleri kadar token basmalarını sağladı. 40 kentilyon adet COVER üreten saldırganlar, bunların bir kısmını saattı ve COVER %99,6 değer kaybederek 700 dolar seviyelerinden 20 dolar seviyelerinin bile altına indi.

Saldırının arkasındaki kişi yaklaşık 3,2 milyon dolar değerinde COVER’ı likidite etti. Bu hamle ile fiyat yükselişe geçti ve herkes yazılımsal hatanın giderildiğini düşündü. Ancak birçok kişi bunun saldırganın yeniden yüklü satış yapması için kurduğu bir tuzak olduğunu düşünüyordu. Beklenen oldu, saldırgan yine daha fazla token üreterek satış yapmaya başladı.

Grap.finance %1.800 Arttı

Grap.finance isimli DeFi projesi ise olaylara bir son koyarak COVER’a neler olduğunu açıkladı. Saldırının beyaz şapkalı bir hacker tarafından yapıldığını belirten Grap.Finance, 3,2 milyon dolar değerinde Ethereum’u ise direkt olarak Cover’a iade etti. Söz konusu hacker bu işlemi kötü amaçlı bir kişi bulmasın diye yaptığını belirterek, “bundan sonra kendi işinizi kendiniz görün” mesajı verdi ve protokolü uyardı.

Grap.finance projesi bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla %1.853 artış yakaladı ve 0,21 dolara kadar çıktı. Projenin birkaç saat önce ise 0,44 dolara kadar çıktığı görülüyor. Peki Grap.finance’in değeri tam olarak neden artıyor?

DeFi Projelerinin Garip Doğası

DeFi projelerinin en önemli ve kritik özelliklerinden birisi bunların güvenliği olarak biliniyor. COVER gibi sigorta odaklı bir protokolün yazılımında hata bulan ve milyonlarca dolarlık vurgun yapan Grap.finance’in aslında iyi niyetli geliştiricileri, projenin ne kadar kaliteli olduğunu da böylece ortaya koymuş oldu.

Birçok kullanıcı ise Grap.finance projesine akın ederek en azından yatırımlarının güvenli ellerde olabileceğini düşünmeye başladı. Aslında bu olay DeFi projelerinin ne kadar garip bir işleyişe sahip olduğunu gösteriyor. DeFi projelerine karşı bu şekilde koruma sağladığını iddia eden COVER’ın yaşadığı sert düşüş ise unutulmayacak bir olay şeklinde tarihe geçmiş olabilir. COVER fiyatı an itibarıyla 219 dolara kadar yükseldi ve bunun yakın zamanda 700 dolara çıkması muhtemel.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar