X

Bu Borsaya Bitcoin (BTC) Yağıyor: BTC Fiyatı Bundan Nasıl Etkilenir?

OKEx kripto para borsasına gelen binlerce Bitcoin'in akıbeti ne?
18:31
27 Kasım 2020

Bitcoin (BTC) ve genel olarak kripto para piyasasının geneli oldukça hareketli günlerden geçiyor. İlk olarak ABD’den gelen olumsuz haber, bunun devamında Çin piyasasının en büyük kripto para borsalarından OKEx’in para çekme işlemlerini açması ve son olarak da Çin hükümetinin 4 milyar dolarlık kripto paraya el koyması, piyasada belirsizlik yarattı.

OKEx’e Bitcoin Akını

OKEx kripto para borsası para çekme işlemlerini neredeyse 2 aydır kapalı tutuyordu ve beklenen tarih 26 Kasım oldu. OKEx tarafından yapılan açıklamada para çekme işlemlerinin açıldığı vurgulandı ve borsadan çok yüklü miktarda BTC akışı olduğu gözlemlendi. Glassnode isimli veri analiz şirketinin aktardığı bilgilere göre ise dünden bu yana 30.000’e yakın Bitcoin, borsadan çıkartıldı.

okex

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

İlk başta OKEx kripto para borsasına sadece 73 BTC girdiği görülse de daha sonra bu sayıda inanılmaz bir artış olduğu ortaya çıktı. Glassnode, OKEx kripto para borsasına dünden bu yana 21.600 BTC aktarıldığını belirtti ve yatırımcıların bir anda yeniden OKEx’e döndükleri veya yeni yatırımcıların geçiş yaptığı görüldü.

Bu Durum Bitcoin’i Nasıl Etkiler?

Peki OKEx kripto para borsasına yüklü miktarda Bitcoin akışı olması kripto para piyasalarını nasıl etkiler? Aslında bu gelişmenin OKEx’in Bitcoin rezervlerini değiştirmek dışında çok bir etkiye sahip olmayacağı tahmin ediliyor. OKEx kripto para borsasında para çekme işlemleri bir süre yapılamasa da para gönderme işlemleri hiç durmadan yapılabilmekteydi. Bu da aslında yatırımcıların söz konusu BTC’leri satış yapmak için göndermiş olamayacaklarını gösteriyor.

OKEx borsasında işlemlerin açılmasından sonra önce ciddi bir BTC çıkışı, daha sonra ise ciddi bir BTC girişi görülmesi, giden kullanıcıların geri dönmeye başladığını gösteriyor. Bunun sebebi ise OKEx kripto para borsasının sunduğu ekstra ödüller olabilir.

OKEx Yine de Kullanıcı Kaybetti

OKEx, işlemlerin kapalı olduğu süre boyunca borsada fon tutan kullanıcılara bu kötü tecrübeyi kapatmak için ciddi ödüller ve fonlar dağıtılacağını belirtmişti.

OKEx’ten çıkan kullanıcıların Binance ve Huobi gibi diğer borsalara gittiği biliniyor ancak bir anda böylesine yüklü BTC transferleri görülmesi, geri dönüşün başladığına işaret etmekte. Yine de OKEx rezervlerinin 212 BTC azaldığı ve önde gelen kripto para borsasının bu olay sonrasında kan kaybettiği görülüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar