X


BTC Vadeli İşlem Sözleşmelerinin Sona Ermesi Fiyatı Nasıl Etkiledi?

CME'nin Bitcoin vadeli işlem sözleşme süresi doldu ancak Bitcoin fiyatı bu durumdan etkilenmedi.
12:00
29 Ekim 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Chicago Ticaret Borsası (CME) tarafından piyasaya sürülen Bitcoin (BTC) vadeli işlem sözleşmelerinin süresi 26 Ekim 2018 tarihinde sona erdi. Bitcoin fiyatının geçtiğimiz sene sonunda patlama yapmasına neden olduğu ileri sürülen bu finansal araçların sözleşme sürelerinin dolması mevcut fiyata etki etmemişe benziyor. Bu durum lider kripto para Bitcoin’in son zamanların en istikrarlı tablolarından birisini çizdiğini destekler nitelikte.

Aşağıdaki tablo BTC fiyatının son 7 gün boyunca çizdiği grafiği gösteriyor. Tablo incelendiğinde Bitcoin fiyatının sürekli 6.400 dolar seviyesinin üzerinde seyrettiği görülüyor. Tüm zamanların en düşük oynaklık seviyesine doğru ilerleyen BTC, piyasa uzmanları tarafından artık daha istikrarlı bir varlık olarak değerlendiriliyor.

 

CME’nin web sayfasında BTC vadeli işlem sözleşmelerinin ne zaman sona ereceğine yönelik şu verilere yer veriliyor:

İşlemlerin son bulması: İşlemlerin son günü sözleşme ayının son cumasıdır. Süresi dolan vadeli sözleşmelerle işlem yapmak son işlem gününde, Londra saatine göre öğleden sonra 4’te sonlanır.

Bitcoin fiyatının geçtiğimiz aylardaki son cuma günlerinde çizdiği grafikler çok detaylı bir çalışmanın sonucu olmamakla birlikte aşağıdaki tabloda kırmızı noktalarla işaretlendi.

Kripto para dünyasının tanındık ismi benzer bir analizi CBOE’deki vade işlem sözleşmelerinin sona erme tarihleri üzerinde uygulamıştı. Bazı uzmanlara göre Bitcoin bu tarihlerde önemli fiyat değişiklikleri kaydediyor. Bu verileri dikkatle incelediğimizde bu iddianın doğru olduğu söylemek yanlış olmaz.

Kısaca geçtiğimi cuma günü CME’nin BTC vadeli işlem sözleşmeleri sona erdi ancak fiyatında önemli bir değişiklik yaşamayan BTC sıra dışı bir şey yapmış oldu. Bu Bitcoin’in daha istikrarlı bir yapıya büründüğüne işaret ediyor.

Kaynak: Ethereumworldnews

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar