Brezilya Merkez Bankası’ndan Önemli Rapor: Kripto Para Benimsenmesi Zirvede

Brezilyalılar kripto para birimlerine ilgisini günbegün artırıyor.
13:23
18 Ekim 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Brezilyalı vatandaşların kripto paralara olan tutkusu, yakın tarihli bir rapora göre doğrulandı. Brezilya Merkez Bankası raporuna göre ülke sakinlerinin Ocak 2021’den bu yana 4.2 milyar dolar değerinde kripto para satın aldığı kaydedildi. En son verilerde ağustos ayında 496 milyon dolar kripto para birimlerine aktı.

Brezilya, Kripto Paraları Seviyor

Brezilyalılar kripto para birimlerine ilgisini günbegün artırıyor. En yoğun satın alma dönemi mayıs ayı olarak bildirildi. Bu dönemde Brezilyalı vatandaşlar 756 milyon dolarlık kripto alımı yaptı. O zamandan bu yana mayıs ayını geçen bir rakam kaydedilmedi.

Brezilya Merkez Bankası Para Politikası Direktörü Bruno Serra, cuma günü Upon Global şirketi tarafından düzenlenen bir video konferasta konuştu. Kripto paralara yapılan Brezilya yatırımlarının potansiyel olarak Amerikan hisselerinden üç kat daha fazla olduğunu vurguladı. Ayrıca Brezilyalıların kripto paralara yatırımının bu aşamadan itibaren artacağını belirtti.

Bunun yanı sıra Serra, ülkenin şu anda tek yönlü kripto para akışına dikkat çekerek yüksek enerji tüketimi nedeniyle madencilik operasyonları fikrinin sağlıklı olmadığını aktardı.

Güney Amerika ülkelerinin ekonomik sıkıntıları, enflasyon oranları ve istikrarsız hükümet politikaları nedeniyle halk fakirleşiyor. Ülkenin resmi para birimine olan güvenin sarsılması ile kripto paralara ilginin yoğunlaşmasına yol açan bu döngüde Brezilyalılar kripto alanında aktif rol oynuyor.

El Salvador Parantezi

Bir Orta Amerika ülkesi olan El Salvador, Bitcoin‘i resmi para birimi ilan eden ilk ülke olmuştu. Tüm eleştirilere kulağını tıkayan Başkan Nayib Bukele, şimdi Bitcoin ETF gelişmeleri ve endüstrinin kabuk değiştirmesine yol açan haberlerin ardından sahneye çıktı. Kendisini zayıf ve yetersiz nedenlerle sert eleştirenlere anlamlı yanıtlar vermeye başlayan Başkan, Bitcoin desteğinin devam edeceği sinyallerini verdi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar