Borsalardaki BUSD Çıkışı Son Haftaların Zirvesinde: İşte Güncel Veriler ve Metrikler!

Glassnode'un paylaştığı güncel verilere göre kripto para borsalarındaki BUSD çıkışı, son haftaların en yüksek seviyelerine ulaştı.
14:25
17 Şubat 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Binance USD ihraççısı Paxos’un yürütülen soruşturmalar kapsamında Şubat ayı içerisinde BUSD ihracının durdurulacağını açıklaması, kripto para piyasasında önemli bir etki yarattı. Haberin duyurulmasının ardından Binance USD’nin piyasa değerinde hızlı bir düşüş kaydedilirken, USDT’nin piyasa değerinde ise tersine bir artış yaşandı. Ayrıca son haftalardaki borsa giriş çıkışlarına ilişkin verileri paylaşan Glassnode, BUSD çıkışının Şubat ayının en yüksek seviyesine ulaştığını ifade etti.

BUSD İhracı Durduruluyor

Dijital varlık ekosisteminin yıllar içerisinde büyümesi ile birlikte dünyanın birçok ülkesindeki düzenleyici kurum da kripto para ekosistemini düzenlemek amacıyla çeşitli çalışmalar yürütmeye başlattı. Bu süreçte ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başta olmak üzere birçok düzenleyici kurum da bu bağlamda bazı kripto şirketlerine soruşturma açtı. Son olarak SEC, Binance USD’nin bir menkul kıymet olduğunu ve BUSD ihraççısı Paxos’un da yatırımcı koruma yasalarına uymadığını ifade etti. Paxos da yakın zamanda yaptığı açıklama ile Şubat ayında BUSD ihracını durduracaklarını açıkladı.

Glassnode, Güncel Verileri Paylaştı

BUSD ihracının durdurulması, kripto para piyasasında oldukça önemli bir etki yarattı. Binance USD’nin piyasa değerinde hızlı bir düşüş yaşandı. Öte yandan halihazırda lider stabil kripto para birimi konumunda olan USDT’nin piyasa değeri ise hızlı bir artış ile 70 milyar dolar seviyesini aştı. Ek olarak Glassnode da kripto para borsalarında son haftalarda kaydedilen BUSD giriş çıkışlarına ilişkin çeşitli veriler paylaştı. Glassnode’un paylaştığı verilere göre kripto para borsalarında kaydedilen BUSD çıkışı, 15.342.884,87 dolar ile son haftaların en yüksek seviyesine ulaştı. Birçok analist, son günlerde yaptığı paylaşımlar ile Binance USD’den ayrılan fonların bir kısmının Bitcoin’e, USDT’ye ve USDC’ye aktarılmış olabileceğini dile getirdi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar