Bomba Rapor! Wall Street Devi Yatırımcılara Seslendi: Bitcoin Gene Bunu Yapacak!

Kripto para karşıtlığı ve ayı piyasası devam ederken, önde gelen bir şirket Bitcoin'e (BTC) dair çarpıcı bir rapor yayımladı. 
12:00
4 Ocak 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para karşıtlığı ve ayı piyasası devam ederken, önde gelen bir şirket Bitcoin’e (BTC) dair çarpıcı bir rapor yayımladı.

 Bernstein Raporu: Bitcoin ve Rasyonel Yatırım!

Wall Street’in dev isimlerinden Bernstein Pazartesi günü Bitcoin’e dair bir araştırma raporu yayımladı. Yatırım şirketinin raporu, kripto para piyasasının 2022’deki krizden önce sert iki kripto kışına tanık olduğuna dikkat çekerken, ayı döngülerinde yapılan yatırımların getirilerinin oldukça iyi olduğunu söyledi. Bernstein, Bitcoin’in geçen yılki düşüşüne rağmen, lider kripto para biriminin 2014’teki en düşük seviyesinden yaklaşık 60 kat ve 2018’deki dip seviyesinden neredeyse beş kat arttığını belirtiyor. Etherum (ETH), geçen yılki %68’lik düşüşe rağmen 2018’deki düşük seviyelerinden 14 kat arttı. Raporda, kripto para piyasasının en düşük seviyelerden her zaman zıplamayı başardığını ve oturmuş bir döngü düzeninde yeni zirvelere ulaştığı belirtildi.  Rapora göre, mevcut ayı piyasasındaki en büyük fark ve temel etken makro ekonomik şartların etkisinin ağırlığı.

Şirketin analistleri Gautam Chhugani ve Manas Agrawal’a göre, kripto para birimleri geleneksel finansın önemli bir parçayı olmayı başarırken, benimsenme oranının önümüzdeki yıllarda artması bekleniyor.  Raporda yatırımcıların kripto paralara uzun vadede  odaklanmaya devam etmesi gerektiği ve blockchain uygulamaları daha yaygın hale geldikçe benimsemenin artacağı belirtildi. Şirket, kripto paraların büyümesini internetin benimsenmesine benzetti. Blok zincirleri ölçeklendikçe ve uygulamalar olgunlaştıkça, Bernstein aylık kullanıcı tabanının uzun vadede 100 kat artmasını bekliyor. NFT’ler, sanal veya fiziksel öğelerin sahipliğini temsil eden ve alınıp satılabilen blok zincirindeki dijital varlıklardır. Şirket ayrıca, regülasyonun gelmesi durumunda daha fazla kurumsal yatırımcının kripto para sektörüne yöneleceğini iddia etti.

Domino Etkisi, Devam Ediyor!

2022 kripto para endüstrisi için sancılı ve yorucu bir yolculuk oldu. Kripto para piyasasının değeri, 2.2 trilyon dolardan 800 milyar doların altına düştü. Bitcoin sene başından beri %65 oranında değer kaybederken, Ethereum (ETH) ise % 69 düştü. Yüksek enflasyon, altının Bitcoin‘den büyük ölçüde daha iyi performans göstermesine neden oldu. Yıldan yıla getiri açısından, 2022, Bitcoin’in lansmanından bu yana en kötü ikinci yılı oldu. Sektördeki türbülans ve domino etkisi ise devam ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar