Bomba Gelişme! Polygon Nasıl Ethereum’u Geride Bıraktı? Yükselişin Ardında Yatan Dikkat Çekici Sebep Ne?

Özet

  • Son zamanlarda yaptığı yenilikler ve bünyesine kattığı yeni projelerle adından sıkça söz ettiren Polygon, Ethereum'u bu metrikte geride bıraktı.
23:30
9 Nisan 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Polygon (MATIC), çeşitli ortaklıklar ve diğer katman 2 çözümleriyle rekabetçi kalmasına katkıda bulunan NFT geçişlerinin hiç durmayışının ardından son yıllarda önde gelen bir L2 çözümü olarak ortaya çıktı.

Polygon Ethereum’u Geçti

Token Terminal tarafından paylaşılan verilere göre Polygon, bu faktörler sayesinde günlük aktif adreslerde Ethereum’u (ETH) geride bıraktı. Önceki 24 saat içinde, Polygon ağındaki günlük aktif adres sayısı 399.950 iken, Ethereum 376.350 kullanıcı kaydetti.

Polygon’daki faaliyet artışı birkaç faktöre bağlanabilir ve bunlardan biri de dApp’lerinin performansı. Özellikle, Planet IX gibi tanınmış dApp’ler hem aktif adreslerde hem de hacimde önemli bir artış gözlemledi ve ikincisi geçen ay %15,29 oranında arttı.

Polygon’un NFT piyasası da ilgide bir artış yaşadı ve bu, y00ts NFT’nin geçişiyle ilişkilendirilebilir. Polygon ağına geçişten sonra, Y00ts NFT hem hacim hem de sahip sayısında kayda değer bir artışa tanık oldu. Geçişin başladığı 28 Mart’tan bu yana, Y00ts’un ikincil satışları 1.043 satıştan 4,6 milyon dolar hacim gördü ve satış başına ortalama 4.461 dolar oldu.

Her Şey Mükemmel Değil

Ancak Polygon, DeFi alanında, özellikle DEX hacminde bazı zorluklarla karşılaştı. Arbitrum (ARB) gibi diğer Katman 2 çözümleriyle karşılaştırıldığında, Polygon’un DEX hacminde önemli bir düşüş görüldü. Bu durum, ağ üzerinde kilitlenen toplam değer (TVL) üzerinde de zincirleme bir etki yarattı ve bu değerde de bir düşüş yaşandı.

Polygon’un yerel token’ı MATIC de bazı aksaklıklarla karşı karşıya kaldı. Santiment’in verileri, ağdaki genel işlem sayısının düştüğünü ve MATIC’in fiyatının bu dönemde 1,16 dolardan 1,096 dolara düştüğünü ortaya koydu.

Fiyat düzeltmesine rağmen, yeni adresler arasında MATIC’e ilgi eksikliği vardı ve bu da azalan ağ büyümesinden anlaşılıyordu. Polygon’un günlük aktivitesindeki artışın gelecekte fiyat üzerinde olumlu bir etkisi olup olmayacağını ancak zaman gösterecek.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI