Boğalar Kontrolü Bırakmayacak: İşte 3 Neden

Bitcoin’in destek seviyesinin üstünde olması, kurumsal yatırımların artması ve madencilik ödül yarılanmasının yaklaşması sebebiyle boğalar yeniden direksiyona geçebilir.
13:00
20 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

16 Aralık’ta başlayan haftaya baktığımızda boğaların ve ayıların piyasada adeta üstünlük savaşı verdiğini görüyoruz. Fiyat önemli bir destek seviyesi olan 7.000 doları altına düşerek hafta başında önce yatırımcısını korkuttu. Ancak hafta içinde yeniden toparlayan Bitcoin 7.000 doların üstüne çıkmayı başararak boğaların henüz pes etmediğini gösterdi.

Analistlere göre üç sebepten dolayı boğalar yeniden piyasanın kontrolünü ele geçirecek.

Bitcoin Destek Seviyesinin Üstünde

Bitcoin şu anda 7.000 dolar destek seviyesinin üzerinde seyrederek son 24 saatte bir konsolidasyon sürecine girdi. Analistlere göre 6.000 dolar seviyesinde sağlam bir destekle karşılaşılması ve fiyatın yeniden 7.000 doların üzerine çıkması piyasada daha büyük bir düşüşün yaşanmayacağını işareti olarak algılanabilir.

Peter Brandt ve Adamant Capital’in kurucu ortağı Tuur Demeester gibi sektör analistleri de bu önemli noktaya dikkat çekti. Ayrıca Tone Vays de daha fazla düşüşün yaşanmayacağı konusunda açıklamalar yapmıştı.

Kurumsal Yatırım Artıyor


Vadeli işlem sözleşmeleri, kurumsal ilgide büyük bir artışa işaret eden rekor seviyelerde işlem görüyor. Dün Bakkt yaptığı açıklamalarda yeni bir rekor kırıldığını ve  6.200’den fazla sözleşmenin satıldığını dile getirdi.

Bunun yanında Grayscale’in verileri kurumsal yatırımların arttığını gösteriyor. Fidelity ve TD Ameritrade gibi diğer kurumsal ürün sağlayıcıları da Bitcoin’in kendisini bir makro varlık olarak konumlandırmasıyla ilgili olarak açıklamalar yapıyor.

Madencilik Ödülü Yarılanması

Bilindiği gibi 2020 yılında Bitcoi madencilik ödül yarılanması gerçekleşecek ve madencilik ödülleri 12.5 BTC’den 6.25 BTC’ye düşecek. Daha önce iki kez gerçekleşen yarılanmalarda Bitcoin fiyatından ciddi artışlar yaşanmıştı. Dolayısıyla analistler bu yarılanma döneminde de bir artışın yaşanacağını düşünüyor.

Kaynak: Newsbtc

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar