X

Bloomberg Stratejisti McGlone, Piyasa Yorumlarını Dogecoin ve Shiba Inu Paranteziyle Aktardı

Bloomberg baş emtia stratejisti Mike McGlone, kripto para piyasası durumunu yorumladı.
18:34
8 Ocak 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bloomberg stratejisti Mike McGlone, geçtiğimiz yıl Dogecoin ve Shiba Inu gibi meme coin’lerdeki spekülatif rallinin 2022’de nasıl şekilleneceğini ele aldı. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir raporda McGlone, ABD FED’in faiz artırımı beklentilerinin kripto pazarını baskı altına alabileceği görüşlerine katılırken mevcut 16.000’in üzerindeki kripto para biriminden bazılarının tamamen çökeceğine inanıyor.

Piyasa Beklentileri

Mike McGlone, 2021’in ikinci yarısındaki Shiba Inu ve ilk yarısındaki Dogecoin‘de benzeri görülmemiş küresel ölçekteki çılgınlıktan bahsederken bu varlıkları spekülatif hype coin olarak adlandırdı. FED, çarşamba günü yaptığı açıklamada faiz oranını 2022’de %1’e yükseltme planlarını açıkladı. Enflasyonla mücadele amacıyla 2023’te üç, 2024’te ise iki zam daha gelecek. Karar beklenenden daha erken gelirken hisse senetleri ve kripto gibi risk varlıkları zor durumda düştü.

Lider kripto para birimi Bitcoin 48 saat öncesine gidildiğinde %10 düşüşle 41.100 dolara kadar geriledi. Öte yandan Ethereum haftalık baza %15’ten fazla düşerek 3.100 dolar seviyesine itildi.

Şaka kripto para olarak yaratılan Dogecoin ve Shiba Inu ise piyasanın dev varlıklarına kıyasla çok daha hızlı ve sert üştü. Dogecoin, mayıs ayında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 0.74  dolardan bu yana %79 düştü ve şu anda 0.15 dolardan işlem görüyor. Shiba Inu, 28 Ekim’de 0.00008845 dolar ile rekor kırmasından bu yana %67 oranın değer kaybetti.

Dikkatli İlerleyin

Blockchain finans firması Everest’in CEO’su Bob Reid, FED’in faiz artışını hızlandırmasının kripto para birimleri adına kötü sonuçlanacağına inandığını belirtti. Faiz oranları yükseldikte kripto varlıkları benimsemeye başlayan muhafazakar ana akım yatırımcıların muhtemelen daha istikrarlı ve güvenli yatırım seçeneklerine geri dönmesi beklenebilir.

Bloomberg analisti McGlone, Bitcoin, Ethereum ve Tether (USDT) ile rekabet eden ve çoğunlukla spekülatif olan varlıklarda yatırımcıları ciddi bir tonla uyardı. McGlone, Litecoin ve XRP örneklerini ele alırken bu iki varlığın meme coin coşkusunu yaratan Dogecoin ve Shiba Inu tarafından avlandığını aktardı.

Ancak hem Dogecoin hem de Shiba Inu o zamandan bu yana ilk 10’dan düştü. McGlone, spekülatif olan bu varlıklar için yatırımcılara nota verdi. Dikkatli olması konusunda insanları teşvik eden McGlone, şaka kripto paralarındaki riskin çok daha yüksek olduğunu aktardı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar