X


Blockchain, Totaliterleşmeye Katıkıda Bulunabilir Mi?

Blockchain teknolojisi ortaya çıkış amacının tam tersine hizmet edebilir mi?
13:00
16 Kasım 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bilindiği gibi Blockchain dünya hükümetlerine ve açgözlü finans kuruluşlarına meydan okuyarak özgürlük getirecek bir sistem olarak tasarlandı. Peki, Blockchain totaliterliği mümkün kılmak için ideal bir araç haline gelebilir mi?

Çin’in Blockchain Hamleleri

Bu haberimizde de sizlerle paylaştığımız gibi Çin Devlet Başkanı Xi Jinping Blockchain ile ilgili yaptığı pozitif açıklamalarla gündemde oldukça büyük ses getirmişti. Ayrıca bu açıklamaların ardından Çin de devlet destekli bir kripto para birimi üzerinde çalıştığı ile ilgili iddiaları doğrulayan ifadeler kullandı. Bunların yanında Çin’in ordu ilgili bazı kurumlarda da Blockchain teknolojisini kullanmaya başlayacağı yönünde açıklamalar yapıldı.

Dolayısıyla Çin’in tüm seviyelerde dağıtık defter teknolojisini (DLT) benimseme konusunda istekli göründüğü rahatlıkla ifade edilebilir. Bununla beraber Blockchain’in sosyal kredi sistemlerinde de kullanılması söz konusu…

Sosyal kredi sistemi, Çinli vatandaşların davranışlarını gözetim altında tutarak puanlama ve derecelendirmeler yapan bir sistem olarak karşımıza çıkıyor. Daha sonra bu derecelendirmeler ile vatandaşlara cezalar ya da ödüller veriliyor.

Öte yandan 2020 yılında tam olarak uygulanması beklenen ve ilk tanıtımı 5 yıl önce yapılan sistemin kredi puanlarını, sosyal medya etkileşimlerini, satın alma geçmişlerini, konum verilerini ve güvenlik kameralarına dayalı yüz davranışlarını temel alan genel davranış verilerini toplaması planlanıyor.

Blockchain ve Sosyal Kredi Sistemi

Çin’deki tüm vatandaşların tüm verilerini tek bir sistemde tutmayı amaçlayan Çin için Blockchain’den daha iyi bir teknoloji düşünülemez. Eğer Çin bu sistemi Blockchain üzerine taşımaya kalkarsa o zaman bu yeni ve özgürlükçü teknolojinin tam tersine hizmet edeceği ifade edilebilir. Çünkü insanların geçmişleri ve kişisel verileri sonsuza dek saklanmış olacak.

Kaynak: Bitcoinist

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar