reklamı kapat

“Blockchain Teknolojisi Eninde Sonunda Yok Olacak”

09:00
19 Haziran 2018

“Sonraki 100 Yıl: 21. Yüzyıl Kehanetleri” adlı kitabıyla büyük bir üne kavuşan Amerikalı analist George Friedman, Blockchain teknolojisinin eninde sonunda popülaritesini yitireceğini iddia etti.

Ünlü araştırmacıya göre sektördeki inovasyonlara rağmen yatırımcılar, Bitcoin ağına yönelik saldırılar sonucunda Bitcoin’in güvenli bir değer rezervi olamayacağının farkına varacak. “Blockchain teknolojisi faydalı görünüyor fakat bir süre sonra eskimiş olacak.”

Her zaman olduğu gibi Friedman iddialarını tarihe dayandırıyor. Ünlü araştırmacı, geçmişte en karmaşık şifrelemelerin dahi zaman içinde çözüldüğünü belirtiyor.

Blockchain algoritmasının zaman içerisinde zorlaşması ağın güvenilirliğinin teminatı. Fakat bu ağlar tamamen güvenilir diyebilir miyiz? Elbette hayır, geçmişte bazı kodlama hatalarının hacker’ların başarılı olmasına sebebiyet verdiğine hep beraber şahit olduk. Birkaç hafta önce Verge %51 saldırısına maruz kaldı ve hacker’lar ağın kontrolünü ele geçirdi. Bu tip saldırılar borsalara yapılan saldırılardan oldukça farklı. Çünkü borsalara yapılan saldırılarda üçüncü kişiler başarısızlığa uğratılmak istenirken, %51 saldırıları direkt olarak hedef kripto para biriminin Blockchain ağını tehdit ediyor.

Burada dikkatinizi çekmek istediğim başka bir nokta daha var. Kuantum bilgisayarların gelişmesiyle dağıtık defter teknolojileri (DLT) ciddi bir tehdit ile karşı karşıya kalacak. Çünkü bu bilgisayarların Blockchain ağındaki şifrelemeleri çözebileceği düşünülüyor. Friedman Blockchain teknolojisi hakkında şunları kaydetti:

Bu aldatmacalardan biri de Blockchain. İnsanlar bu teknoloji üzerinden kazanç sağladıkları için Blockchain teknolojisi hakkında olağanüstü iddialarda bulunuyorlar.

Ünlü araştırmacının tahminleri sadece Blockchain teknolojisi ve kripto paralarla sınırlı değil. Uluslararası ilişkiler alanında da çalışmalar yürüten Friedman’ın öngörüleri çeşitli akademisyenler tarafından kullanılıyor. Friedman ayrıca ABD’nin dünyadaki egemen rolünü uzun yıllar sürdüreceği, fakat Çin’in ekonomik ve politik olarak çökeceği  tahmininde de bulundu.

Sizce kuantum bilgisayarlar kripto paraları ve Blockchain teknolojisini nasıl etkileyecek? Olası bir yok olma tehlikesine karşın sizce ne gibi önlemler alınabilir?

Kaynak: Ethereumworldnews.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.


 • AltcoinSynergy
  1 sene önce

  Friedman neyin kafasını yaşıyorsun kardeş sen? Atıp tutmayla olmuyor bu işler. Kime çalışıyorsun? Gel bana çalış.

  3
 • Gökhan Sönmez
  1 sene önce

  640 KB RAM aslında herkes için yeterli.
  Bill Gates.

  🙂 fazla söze gerek var mı? konumu yada tecrübesi ne olur ise olsun. dinleyin, ama dikkate almayın .. 😀

  3