reklamı kapat

Blockchain Şifa Dağıtıyor

27 Mart 2018
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

Blockchain teknolojisinin yardımlaşma ve dayanışma alanlarında önemi her geçen gün artıyor. Blockchain’e katkı sağlayan insanlar bu teknolojinin yaşamımıza değer katabileceğine inanıyor. Blockchain’in farklı alanlarda kullanılabilmesi ve yeni eklentilerle uyum sağlayabilmesi dünyada yaygınlaşmasını kolaylaştırıyor.

Sağlık hizmetleri Blockchain’in kullanılmaya başladığı ve dikkat çektiği bir alan. Özellikle sağlık sektörü hassasiyetle yaklaşılması gereken bir konu olduğundan, çoğu ülkenin gelişmişliği sağlık hizmetlerinin gelişmişliği ile ölçülüyor.

Gelişmekte olan ülkelerin sağlık sektörlerine dikkat edilmesi gerekiyor. Belgelerle kanıtlandığı üzere aids gibi bulaşıcı hastalıklar gelişmemiş ülkelerden dünyaya yayılıyor. Gelişmekte olan ülkelere yapılan yardımların yanı sıra sağlık sektörlerinin dışarıdan desteklenmesi dünya sağlığı açısından önem arz ediyor.

Global sağlık hizmeti olarak birbirine bağlı birçok uygulama bulunuyor. Ancak sonuçları yeterince alınabilmiş değil. Beklenenin aksine bu hizmetlere ulaşım herkese eşit mesafede bulunmuyor. Sadece parası olan bir grup insan modern sağlık hizmetlerine ulaşabiliyor. Örneğin zengin bir Afrikalı Avrupa’ya sağlık hizmeti almak için gidebiliyor ya da Afrika’da daha iyi hizmet alabilmesi oldukça kolay. Ayrıca sağlık sigortalarıyla alakalı bilgiler birçok kişi tarafından bilinmiyor. İnsanlar sunulan hizmetlerden haberdar olmadıkları için faydalanamıyorlar.

Sağlık Hizmetlerinin Erişilebilir Olması

Bazı firmalar Blockchain teknolojisini kullanarak global çapta merkezsiz bir sağlık hizmeti sunuyor. Trustedhealth platformu bu girişimlere bir örnek. Platform hastaları, doktorları ve diğer hizmetlerle ilgili bilgileri doğrudan birbirine bağlama fırsatı oluşturuyor.

Trustedoctor adında bir platform dünyanın neresinde olursanız olun yol parası veya diğer harcamalar olmadan doktor ve hastanın birbirlerini bulmasını sağlıyor. Böylece en azından hastalar için danışma bakımından mesafe sorunu ortadan kalkmış oluyor.

Sağlık hizmetleri projelerinin sermayesi çoğunlukla bağışlarla ya da özel yatırımlarla sağlanıyor. Diğer yandan yapılan bazı yatırımlar kar odaklı olabiliyor. Bu yüzen sistemin şu an en büyük sorunu birçok insana ulaşamaması. Tekele geçmiş sağlık hizmetlerine karşı Blockchain teknolojisi kullanarak sistemin merkezsiz hale getirilmesi hedefleniyor. Blockchain kullanılarak sistem saydam hale getirilecek ve isteyen herkes sağlık hizmetlerine yatırım yapabilecek.

Halk İçin Blockchain

Blockchain’in kullanılabileceği bir diğer alan ise eczacılık. Blockchain uygulamaları kullanılarak medikal ürünler takip edilebiliyor. Blockchain’in değiştirilemez ve saklanamaz kayıtları sayesinde sağlık raporları sürekliliğini koruyor.

Blockchain teknolojisi insanlar için evrensel bir eşitleyici olarak görülüyor. Merkezsiz yapısı sayesinde barındırdığı bilgilere sınırsız erişim sağlıyor. Böylece kağıt üzerinde bulunan sağlık hizmetlerini daha üst bir seviyeye çıkararak temel hizmetleri herkese ulaştırmayı başarabilir.

Yukarıda bahsettiğimiz gelişmeler ile birlikte daha iyi sağlık hizmetlerine kavuşabiliriz. Sağlık hizmetlerinin ulaşılabilir olmasını ve dünyanın her yerine eşit imkan sunulmasını Blockchain sağlayabilir.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.