reklamı kapat

Bitmain, Antminer S17 Serisinin Ne Zaman Piyasaya Sürüleceğini Duyurdu

Lider madencilik donanımı üreticisi Bitmain, Antminer S17 serisini önümüzdeki hafta piyasaya sürecek.
17:00
3 Nisan 2019

Çin’li kripto para madencilik devi ve ASIC donanım üreticisi Bitmain enerji tasarruflu madencilik ekipmanı Antminer S17 serisini 9 Nisan’da piyasaya süreceğini duyurdu.

Antminer S17 serisinde BM1397 olarak adlandırılan 7nm’lik ASIC madencilik yongaları kullanılmış. Bitmain’in yeni ürünü Antminer S17 serisi SHA-256 algoritmasını kullanan Bitcoin ve Bitcoin Cash gibi kripto para birimlerinin madenciliği için geliştirildi.

Üç Farklı Antminer

Bitmain’in resmi internet sitesinde yer alan bilgilere göre 9 Nisan’da 3 farklı özellikte Antminer S17 madencilik donanımı piyasaya sürülecek: Antminer S17 Pro, Antminer S17 ve Antminer T17.

Antminer S17’nin Ürün Müdürü Yanxhin yaptığı açıklamada  BM1397 çiplerinin Bitmain’in önceki 7 nanometrelik çiplerine oranla %28,6 daha fazla güç verimliliği sağladığını belirtti. Yanxhin’e göre ayrıca  yeni Antminer S17’nin hashrate oranında da gözle görülür iyileştirmeler yapılmış.

Teknolojinin gelişimi durdurulamaz. Ancak kısa vadede 7 nanometrik çiplerin seri üretim zorluklarının üstesinden gelmek için araştırma geliştirme faaliyetlerimize daha çok yatırım yapmalıyız. Yakın gelecekte de 7 nanometrelik madencilik çipleri performansı ve ekonomikliği nedeniyle en çok tercih edilen madencilik çipi olarak kalmaya devam edecek.

Kripto para piyasasındaki ayı sezonu borsalardan daha çok Bitmain gibi madencilik şirketlerini etkiledi. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz aylarda Bitmain işten çıkarmalarla gündeme gelmiş ve dev projelerini rafa kaldırmak zorunda kalmıştı.

Blok Ödülü Yarılanması

Bitcoin’de blok ödülü yarılanmasına yaklaşık 13 ay kaldı. Madencilik gücünde önemli bir değişiklik olmazsa 2020 yılının Mayıs ayında Bitcoin madencilerinin blok ödülü 12,5 Bitcoin’den 6,25 Bitcoin’e düşecek. Geçmiş tecrübeler gösteriyor ki blok ödülü yarılanmaları Bitcoin’in fiyatını olumlu bir şekilde etkiliyor. Uzmanlar blok ödülü yarılanmasının 2019 yılının Haziran ayından itibaren Bitcoin’de yeni bir yükselişi tetikleyebileceğini iddia ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun