reklamı kapat

Bitcoin’in Yasa Dışı Kullanım Oranı Düşüyor

Beş yıl önce kripto paraların suç amaçlı kullanımı %90 oranındaydı. DEA'den bir özel temsilciye göre bu oran günümüzde %10’a kadar geriledi.
15:00
10 Ağustos 2018
  • İlayda Pekerİlayda Peker

Amerika Uyuşturucuyla Mücadele Dairesi’ne (DEA) bağlı özel temsilci, yasa dışı faaliyetlerde Bitcoin kullanım oranının %90’dan %10’a düştüğünü iddia etti. Ancak bu iddia kripto para birimlerinin bilinen popüler ve birincil kullanımıyla çelişiyor…

Dark web ve kripto paralara odaklanan 10 kişilik Cyber Investigative Task Force’un bir üyesi olan DEA özel temsilcisi Lilita Infante’ye göre, Bitcoin’in birincil kullanım alanı artık yasa dışı faaliyetler değil.

Infante Bloomberg’e yaptığı açıklamada, beş yıl önce Bitcoin ve kripto paraları içeren vakaları araştırmaya başladığını ve o zaman kripto para işlemlerinin yaklaşık %90’ının suç aktivitesi amacıyla gerçekleştirildiğini dile getiriyor. Şimdi ise durumun tam tersine döndüğünü şu sözlerle ifade ediyor:

Bitcoin’de yasa dışı faaliyetlerin oranı yaklaşık olarak %10’a düştü. Şu anda başrolde ‘spekülasyon’ var…

Infante’nin üyesi olduğu grup Adalet Bakanlığı’nın diğer tüm birimleriyle de işbirliği içinde çalışıyor. Infante, bu düşüşlerle Bitcoin suçlularının tamamen durmadığını ancak işlemlerin çoğunun artık spekülasyon yapmak için kullanıldığını iddia ediyor.

Popüler görüş ile çelişiyor

Ana akım medya Bitcoin’i genellikle kara para aklama, uyuşturucu ticareti ve diğer yasa dışı faaliyetlerde kullanılan bir para birimi olarak gösteriyor.

ICE Yurtiçi Güvenlik Soruşturmaları (HSI) Direktör Yardımcısı Matthew Allen’a göre, HSI temsilcileri araştırmaları sırasında giderek daha fazla kripto parayla karşılaşıyor. Ayrıca geçtiğimiz yıl kasım ayında kara para aklama yasalarını modernize etmeyi amaçlayan Senato Komitesi’nin yazılı ifadesinde kripto para isimlerinin geçtiği de ifade ediliyor.

Öte yandan haziran ayında Amerika Gizli Servisi’nden yüksek rütbeli bir yetkili Kongre’yi, gizliliği arttırılmış kripto paraların olası sorunlarıyla ilgili ek yasalar oluşturmaya çağırdı. Çağrının hemen ardından Temsilciler Meclisi oy birliğiyle yasa dışı kripto para kullanımın engellenmesine yardımcı olacak bir yasa tasarısını onayladı.

Bloomberg ise bu gelişmelere değinerek Infante’nin bulgularının popüler algı ile çeliştiğini yazıyor.

Kaynak: Bitcoin.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.