reklamı kapat

Bitcoin’in ‘Kurtarıcısı’ Lightning Network’te Son Durum Ne?

Birçok kişi Lightning Network’ün Bitcoin’in gelecekte yaşayacağı sorunları çözeceğine inanıyor. Peki, Lightning Network’te son durum ne?
7 Eylül 2018
  • Serhat AntSerhat Ant

Bitcoin geliştiricilerinin ölçeklenme sorununa karşı geliştirdiği Lightning Network çözümü yeni bir eşiği geride bıraktı. 3 Eylül’de LN node kapasitesi bakımından 100 BTC’yi geçti.

Şu sıralar toplamda 100 BTC token’ının üzerindeki ağ kapasitesine 3300 node ve 12 bin açık kanal katkıda bulunuyor. Lightning Network temmuz ayında 50 BTC’ye ulaşmıştı. Yani kapasitesini yalnızca iki ayda iki kat artırdı. Bununla birlikte geçen seneye kıyasla Lightning Network kayda değer bir gelişim gösterdi.

Lightning Network Bitcoin ağı için geliştirilen ikinci tabaka bir ölçeklendirme çözümü. Bir nevi Bitcoin Blockchain’inin üzerine kurulan ve işlemlerin Blockchain’e eklenmeden önce ileri ve geri yönlü değiştirilmesini sağlayan bir tabaka. Bu yolla Bitcoin ağının sıkışmasının önüne geçiyor. LN’in bir diğer amacı ise masrafları düşürmek, işlem hızlarını artırmak ve Bitcoin’e daha fazla yatırımcı çekmek.

CoinGate, Lightning Network ve 100 mağaza

Ödeme işleyicisi CoinGate startup’ı yeni bir pilot programı başlattı. Program kapsamında 100 satıcı Lightning Network’ün kullanıldığı ödeme hizmetini test edecek. Fonların LN altyapılı yazılım sebebiyle kaybolması durumunda program satıcıların masraflarını karşılayacak.

CoinGate CTO’su Rytis Bieliauskas LN hakkında şöyle konuştu:

Çok yeni bir teknoloji. İlla ki bazı bug’ları olacak. Yalnızca bize değil, bütün topluluğa yardımı dokunacak çünkü bulduğumuz bug’lar tüm protokole fayda sağlayacak.

CoinGate’in pilot program gibi projeler uzun vadede Bitcoin’in ana akım kitleler tarafından daha fazla benimsenmesine önayak olabilir.

Kaynak: coinspeaker.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.