X

Bitcoin’in (BTC) Güçlü Performansına Rağmen Düşmesinin 3 Nedeni

BTC güçlü toparlanmanın ardından bu 3 sebep dolayısıyla yeniden geri çekildi. 
13:28
15 Aralık 2020

Bitcoin fiyatı (BTC) 15 Aralık’ta kısa bir süre 19.500 doların üzerine çıktı ve Binance’de 19.570 dolara kadar yükseldi. Bununla birlikte BTC daha sonra üç saat içinde 19.050 dolara düştü ve böylece ani bir yüzde 2.5 geri çekilme yaşanmış oldu.

Bitcoin, rahatlama rallisinin ivmesi ve negatif vadeli işlem piyasası fonlama oranları nedeniyle yaklaşık 19.600 dolar yükseldi ancak balinaların satış baskısı nedeniyle yükseliş ivmesi devam ettirilemedi.

Bitcoin Rahatlama Rallisi

12 Aralık’ta ortaya çıkan veriler Bitcoin’in ciddi bir satışla karşı karşıya kaldığını göstermişti. zaten bunun sonucunda da lider kripto para birimi 17.60 dolar kadar gerilemişti. Ancak 12 Aralık’ta grafikler pozitife dönmeye başladı ve yeniden bir satın alma baskısı kendisini gösterdi.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Bu pozitif hareketlerin ardından BTC önce 18.000 doları, ardından 18.300 ve 18.800 doları geçerek ivmesini hızlandırdı. Rahatlama rallisi ile hızını daha da artıran Bitcoin önce 19.000 doları geçti ve ardından 19.570 dolara kadar yükseldi.

Negatif Vadeli İşlem Fonlama Oranları

Binance vadeli işlemler ve diğer büyük platformlarda vadeli işlem fonlama oranları, Bitcoin 18.000 doların üzerine çıkmaya başladığında negatife döndü. Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin fonlama oranı, alıcılardan daha fazla short satıcı olduğunda negatife dönüyor. Bu, alıcı talebinin aniden yükselmesine neden olabilecek kısa bir sıkışma olasılığının artması anlamına geliyor.

Bitcoin’in fonlama oranı nadiren negatife döndüğü için fonlama oranı kısa bir süre için negatif kalmış olsa da bu durum agresif satışın göstergesiydi.

Buna ek olarak piyasanın popüler analistlerinden Byzantine General, short satış yapanların rahatlama rallisi boyunca oldukça agresif davrandıklarını ifade etmiş ve 19.300 doların üzerine yapılacak hamilenin düşüş ile sonuçlanacağını dile getirmişti.

Balinalar Borsalara Dönüyor

Bitcoin’de yaşanan güçlü toparlanmaya ve balinaların kar ediyor olmasına rağmen 19.500 dolar bandında büyük bir satış baskısı ile karşılaşıldı. CryptoQuant’ın CEO’su Ki Young Ju 15 Aralık’ta yaptığı açıklamada, balinaların borsalara geri dönmesi sebebiyle düşüş yaşandığını dile getirdi. CEO açıklamalarında, “Bence balinaların burada kar elde etmek için daha fazla zamana ihtiyacı var.” sözlerini kullandı.

O zamandan beri, Bitcoin 19.100 doların altına düştü ve bir kez daha 19.400 dolarlık direnç alanı altında konsolide oldu. Analistlere göre yakın vadede BTC için önemli olan 18.800 doların üzerinde kalmak. Bu seviyenin tutulmasının yeniden 20.000 dolara doğru bir hareketi başlatabileceği düşünülüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar