reklamı kapat

Bitcoin’in Ani Yükselişinin Arkasındaki 3 Sebep!

Bitcoin'in beklenmeyen artışının sebebi ne?
20:41
27 Temmuz 2020

Bitcoin bu yazının kaleme alındığı an itibariyle 10.800 dolardan işlem görüyor ve 24 saat gibi kısa bir sürede aylardır kıramadığı üç önemli direnç noktasını kırmayı başardı. Aylardır 10.000 dolar altında olan Bitcoin’in bir anda 9.300 dolar, 9.500 dolar, 9.800 dolar, 10.000 dolar ve 10.500 dolar dirençlerini kırmasının arkasında ise 3 olası sebep olabilir.

Bitcoin ve Altın Fiyatlarındaki Artışın Sebepleri

Bu sebeplerin ilki ONS Altının 11 yıl sonra tüm zamanların rekorunu kırmasını sağlayan gelişme olarak da biliniyor. ABD ve Çin arasındaki gerilim son hızla tırmanmaya devam ediyor ve iki ülkenin karşılıklı elçilik kapatma yoluna gitmesi piyasada büyük bir etki yarattı. ONS Altın bu haberden sonra 1.900 dolar seviyesine kadar çıktı.

Bitcoin de tam olarak bu gelişmenin devamında 9.300 dolar seviyesinin üstüne sıçrama yaptı. Küresel çaptaki büyük olaylar ve gerilimler daha önce de BTC fiyatına olumlu etki etmişti.

İkinci olası sebep ise Bollinger Bantlarındaki sıkışma gibi gözüküyor. Volatilitenin dibi gördüğü anlarda oldukça sert sıkışmalar yaşayan bu indikatör, ciddi bir fiyat patlaması sinyalleri vermekteydi. Nitekim beklendiği gibi oldu ve BTC 48 saat içerisinde %10 ve üzerinde artış yakaladı.

Üçüncü sebep ise direkt olarak balinalar gibi gözüküyor. Sadece Bitmex kripto para borsasındaki long yani yükseliş odaklı Bitcoin pozisyonlarının toplam değeri 24 saat içerisinde %70 ve üzerinde artış yakaladı. Bu da bireysel yatırımcılarla kurumsal yatırımcıların artık yükselişe inandığını ve parasını buraya yatırdığını gösteriyor. BTC fiyatının bu ani yükselişi özellikle ilk sebebin devam etmesi durumunda daha da artış gösterebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.