X


Bitcoin’i 20.000 Dolara Taşıyan Gösterge Yine Görüldü

Bitcoin’i 20.000 dolara taşıyan altın haç göstergesi yeniden görüldü.
17:11
6 Temmuz 2020

Analistlerin açıklamalarına göre Bitcoin’in rekor fiyat seviyesi olan 20.000 dolara çıkmasını sağlayan bir teknik gösterge yeniden sahneye çıktı. “Altın Haç” olarak adlandırılan yukarı yönlü model, bir varlığın kısa vadeli hareketli ortalaması uzun vadeli hareketli ortalamasının üzerine çıktığında oluşuyor. 

Altın Haç Oluşumu 

Geçen hafta sonunda Bitcoin’in 20 haftalık hareketli ortalamasının, 50 günlük hareketli ortalamasının üzerine çıkmasından sonra yükseliş göstergesi olarak değerlendirilen “altın haç” oluştu. 

Tarihsel olarak bakıldığında altın haç göstergesi, Bitcoin’in stabil fiyat hareketleri döneminde fiyatın yukarı yönlü bir ivme kazanmasını sağladı. Ayrıca yapılan açıklamalara göre bu yükselişler büyük boğa piyasalarıydı ve lider kripto para biriminin rekor kırdığı ralli de bunlardan biriydi.  

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Bunun yanında altın haçın tam tersi olan ve büyük bir ayı piyasası başlatan gösterge de “ölüm haçı” olarak adlandırılıyor.  

Örneğin; 2012’de oluşan altın haç, Temmuz 2012’de 7 dolar olan BTC fiyatını Nisan 2013’te 1.200 dolara çıkarmıştı. Benzer şekilde 2015 yılında görülen altın haç sonrasında BTC Kasım 2015’te 312 dolar olan fiyatını Aralık 2017’de tüm zamanlar rekoru olan 20.000 dolara taşımıştı. Son olarak ise 2019 yılında çıkılan 14.000 dolarlık fiyattan önce de altın haç görülmüştü. Dolayısıyla altın haç oluşumu piyasada büyük rallilerden hemen önce görülüyor. 

Teknik Göstergeler 

Tulsa Üniversitesi ve Tel Aviv Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından yayınlanan bir raporda, altın haç her oluştuğunda öncesinde piyasada dramatik olaylar yaşandığı ifade ediliyor. Örneğin rapora göre; 2013 yılında iki bot tarafından yapılan aşırı fiyat manipülasyonu sonrasında fiyat artışa geçti. Ayrıca 2017 yılında da yatırımcılar ICO’lara yatırım yapabilmek için Bitcoin’i kullandı ve fiyat bu sebeple yükseldi.  

Bunun yanında analistlere göre Bitcoin’in fiyatında artış yaşanabilmesi için öncelikle teknik olarak biraz daha güçlenmesi ve 10.500 dolarlık fiyatı aşması gerekiyor. Dolayısıyla uzun zamandır ifade edildiği gibi kısa vadede düşüş beklentileri olsa da uzun vadede Bitcoin’in büyük bir ralli yaşaması bekleniyor.  

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar