X


Bitcoin’e (BTC) Yapılan “Gece Operasyonu” Başarısız Oldu: 34.000 Dolar Görüldü

Bitcoin fiyatına sert operasyon!
09:58
3 Ocak 2021

Yükselişi ile 2020 yılına damga vuran lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 34.140 dolardan işlem görüyor ve yükselişini 2021 yılında da devam ettirmekte kararlı olduğunu gösteriyor. Bitcoin birkaç gündür üst üste rekor kırsa da birçok analist yakında sert bir kırılmanın geleceğini ve piyasanın test edileceğini ifade etmişti. Beklenen hareket ise dün gece gerçekleşti.

Bitcoin 30.000 Dolara Düştü

CoinGecko verilerine göre Bitcoin 02 Ocak tarihin 03 Ocak tarihine bağlayan gece bir anda 3.000 dolarlık değer kaybetti ve çok sert bir mum ile 30.000 dolar bandına çekildi. Bitcoin fiyatının yaşadığı hareketliliğe bakıldığında bunun yapay bir düşüş olduğu görülüyor. Özellikle 32.000 dolardan başlayan ve 30.000 dolara kadar durmadan ilerleyen devasa kırmızı mum, balinaların veya tek bir kurumun yüklü satış yaptığına işaret ediyor.

bitcoin fiyat

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

7/24 uyumayan kripto para piyasası ve yatırımcıları ise bu düşüşü fırsata dönüştürüp aslında gece operasyonunu yine Bitcoin’in lehine bir duruma çevirdi. Bitcoin fiyatı 30.000 dolar seviyesinden önce büyük bir yeşil mum ile 32.000 dolara kadar çıktı. Bunun devamında ise bizzat bireysel yatırımcıların parçalı alımları fiyatı 32.750 dolara kadar taşıdı.

Dan Morehead: Bireyler de Bitcoin Alıyor

32.750 doların devamında yeniden rekor kırılacağı düşüncesi, balinaları harekete geçirmiş olacak ki iki büyük yeşil mum ile Bitcoin gerçekten de rekor kırdı ve 34.000 doların üzerine kadar çıktı. Pantera Capital CEO’su Dan Morehead aslında buna yakın bir açıklamada bulunmuştu. Morehead, Bitcoin fiyatının kurumsal alım ile yükseldiğini ancak PayPal gibi ödeme devleri sayesinde bireysel yatırımcıların sayısının artacağını belirtti.

Morehead, PayPal’ın kullanıcıları için şimdiden piyasaya günlük olarak sürülen BTC’lerin %100’ünden fazlasını satın aldığını, bireysel ilgi arttıkça bunun da artacağını belirtti. Yani Bitcoin fiyatı düşse de alım yapmak zorunda olan kurumlar fiyatın sert bir çakılma yaşamasını engelleyerek yüklü alımlar yapıyorlar.

Blok Ödülü Yarılanması ve Sınırlı Arz, BTC İçin Olumlu

Bitcoin’in her 4 yılda bir yaşayacağı blok ödülü yarılanması ise bu durumu daha kötü bir hale sokabilir. Eğer günlük olarak kazılan yani üretilen BTC miktarı, talebin çok ama çok altında kalırsa bunun fiyat üzerinde olumlu etki yaratması bekleniyor. Bunun yanı sıra sadece 21 milyon Bitcoin kazılabilecek olması da BTC fiyatının 2020 ile 2021 yıllarında yaşadığı yükselişin nedenleri arasında bulunuyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar